Babiš s Okamurou si chtějí splnit sen. Zrušit senát, zúžit sněmovnu a opustit EU

Jde to rychleji, než mnozí čekali. Tomio Okamura už řekl, že se s Babišem shodne na změnách Ústavy České republiky. Chystají se na referendum o vystoupení ČR z EU, na rušení senátu a snížení počtu poslanců. Pokud uzavřou koalici, bude to součástí programového prohlášení vlády. Referendum o vystoupení ČR z EU podporují také komunisté.

„Musím říci, že o zrušení Senátu a snížení počtu poslanců na 81 jsem psal ve svých komentářích, článcích a možná i ve svých knihách už před pěti šesti lety. Tehdy o tom Andrej Babiš ještě vůbec nemluvil. My to přímo prosazujeme dlouhá léta od doby, kdy hnutí ANO nebylo ještě v Poslanecké sněmovně. Vedle snížení počtu zákonodárců žádáme přímou volbu a odvolatelnost politiků a nejdůležitější je pro nás zákon o celostátním referendu. Tady mohou být programové překryvy s hnutím ANO a změny ústavy jsou velmi důležité. Bezesporu by to byla součást programového prohlášení vlády, pakliže bychom v ní byli,“ konstatoval Tomio Okamura v rozhovoru pro novinky.cz.

ANO, KSČM a SPD nemají v nové sněmovně ústavní většinu. K minimálnímu počtu 120 poslanců jim chybí pět hlasů. Pokud by chtěli takto zásadní změny ústavy skutečně prosadit, museli by také sehnat 41 senátorů. To zatím nemají.

Není zde článek celý?