Babiš si v zahraniční politice notuje s komunisty. Západ se jeho budoucího vlivu děsí

Zahraniční zpravodajská agentura Reuters, ze které čerpají aktuální přehled dění novináři na celém světě, zachytila čtvrteční článek Hospodářských novin, kde se Andrej Babiš svěřil se svými pozoruhodnými názory na zahraniční politiku. Předseda hnutí ANO deníku řekl, že sankce vůči Rusku jsou k ničemu, protože zemi nepřinutily zabrané území vrátit. Minské dohody podle Babiše nefungují.

Kandidát na premiéra se tak postavil třeba na stranu vládních představitelů Maďarska, jež sankce z členských států EU kritizuje nejhlasitěji. Zpochybnit jednotný postoj unie si zcela nedovoluje ani Slovensko. Robert Fico se v minulosti k sankčnímu režimu sice stavěl kriticky, neopomenul však zdůraznit, že nejdůležitější je jednotná pozice Evropy.

To lídr ANO u nás spojence v otázce sankcí má, komunisty a okamurovce. Ti se svými inklinacemi k Rusku dlouhodobě netají. Bez zajímavosti není, že jednotné není ohledně sankcí ani hnutí ANO. Na otázku, zda by hlasoval pro jejich zrušení, odpověděl na nedávné debatě o zahraniční politice, pořádané Asociací pro mezinárodní otázky, ministr obrany Martin Stropnický „ne“.

Reuters v článku dále připomněl, že Babiš je také kritikem eurozóny a k otázce přijetí společné měny v České republice se staví negativně. Část rozhovoru týkající se amerického prezidenta Donalda Trumpa se do zahraniční svodky naštěstí nedostala.

Babiš Hospodářským novinám rádoby žoviálně sdělil, že Trump ho zklamal. Kdo by čekal střízlivou analýzu Trumpových široce kritizovaných zahraničně politických kroků, mýlil by se. Obsah i forma myšlenky předsedy ANO zůstala jako obvykle lidová. „Když letěl do Varšavy, klidně mohl přistát na půl hodiny v Praze a říct: Tak fajn, jsem rád v Praze, moje první žena byla Češka, moje dcera je napůl Češka, rád vás vidím. A mohli jsme taky projednat ty vrtulníky.“

Nejvíce však mrazí z Babišova závěrečného prohlášení, které zmiňuje i Reuters. Kandidát na českého premiéra věří, že by měl v budoucnu mít v zahraniční politice rozhodující slovo předseda vlády, nikoliv ministr zahraničí, který řídí českou diplomacii v současnosti.

Není zde článek celý?