Blíží se katastrofa: Premiérka Mayová přiznala, že Británie zřejmě opustí EU bez dohody

Poslanec David Lammy: „Jestliže odejdeme z EU r. 2019 bez dohody, nechť prosím poslední, kdo bude odcházet, zhasne světla. Obávám se katastrofy, kterou zanecháváme pro své děti.“

Evropská sedmadvacítka konstatovala, že Británie nesplnila tři podmínky vyjednávání o odchodu z Evropské unie, totiž zajištění občanských práv pro občany EU žijící v Británii, uhrazení finančních závazků, které Británie přislíbila splnit v rámci nynějšího finančního období EU a vyřešení problému hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, jejíž obnovení hrozí nejen ekonomickým kolapsem, ale také oživením severoirského terorismu.

Naproti tomu britská konzervativní premiérka Theresa Mayová řekla v pondělí v Dolní sněmovně, že Británie prý „všechno splnila“ (konzervativní euroskeptikové, usilující o nyní se zcela rozpadávající brexit, žijí někde na planetě Marsu, úroveň nekompetentnosti a blbosti v nejvyšších britských vládních kruzích je v současnosti naprosto ohromující) a „je na teď Evropě, aby splnila britské podmínky“.

Na opakované dotazy labouristických poslanců, zda má Mayová právní informace, že by bylo možno z právního hlediska brexit zrušit, se Mayová znovu a znovu vyhnula odpovědi a až hystericky zdůrazňovala, že „brexit zrušen nebude“.

Zároveň v Dolní sněmovně začala hovořit o tom, že se britská vláda otevřeně připravuje na vypadnutí z Evropské unie bez dohody. To by znamenalo, například, že by byl zrušen letecký provoz mezi Británií a zeměmi Evropské unie, u belgických a britských přístavů by se začaly tvořit stokilometrové fronty kamionů v důsledku zavedení nových celních prohlídek – Británie přitom nemá tisíce celníků, které by tyto prohlídky prováděli – mezinárodní finanční instituce by odešly z Británie a v důsledku toho by drasticky poklesl výdělek britských bank, a tedy daňové příjmy státu, a následoval by úprk většiny podniků, které závisí na dělbě práce s firmami v mnoha zemích Evropské unie.

Není zde článek celý?