Bojují teď Spojené státy v Sýrii na straně teroristů?

V Sýrii a Iráku jsou dvě mezinárodní koalice bojující proti teroristickým organizacím. Jedna z nich se skládá z Ruska, Turecka a Íránu a druhá z různých herců pod vedením Spojených států.

Technicky vzato, obě koalice se snaží dosáhnout alespoň jednoho skutečného cíle: zničit teroristickou organizaci Islámský stát. Stejně jako Rusko, USA považují zničení teroristické organizace za svůj první primární cíl v Sýrii a v Iráku a Donald Trump jasně uvedl tento cíl na samém začátku svého prezidentství.

Před příchodem Trumpa do Bílého domu bylo postavení Washingtonu poněkud odlišné: jeho předchůdce Barack Obama trval na sesazení legitimního syrského prezidenta Bašára Asada, zatímco zničení Islámského státu bylo pro něj druhořadým cílem.

Když Trump oznámil změnu priorit v Sýrii, mnozí doufali, že bude možné vytvořit praktickou spolupráci mezi Ruskou federací a Spojenými státy. Ve skutečnosti to dopadlo jinak.

Washington byl velmi neochotný komunikovat s ruskou armádou. Koordinační či společné akce nepřipadaly v úvahu, ale nedošlo ani k pokusům o přímou opozici. Výjimkou byla raketová palba na Šajrát, ale ta byla pravděpodobně zaměřena na syrskou armádu a Asada. Neprokázala ani významný negativní dopad na akce ruské armády. Následné varování a nasazení nových systémů protivzdušné obrany se ukázalo jako dostatečné, aby se Američané vzdali svých zvrácených jednání.

V současné době na pozadí zjevných úspěchů společných operací vedených syrskými a ruskými silami proti teroristům se znovu objevuje otázka: Pomohou USA Rusku a Sýrii v likvidaci Islámského státu?

Tato otázka není banální. Vynořila se nejprve v souvislosti se smrtí ruského generála Valery Asapova v Sýrii. Útok byl příliš přesný a příliš načasovaný: teroristé by nebyli schopni to provést bez pomoci zvenčí. Ruské ministerstvo obrany zároveň upozornilo na podezřelé těsné a klidné sousedství amerických vojáků a teroristů na území Sýrie.

Američané se k této záležitosti odmítli vyjádřit, ale spustili tvrzení ohledně údajně vyvinutého „závodu“ pro právo zasadit poslední smrtelný úder islámskému státu. Trofej na právo získat kontrolu nad strategicky významnou syrsko-iráckou hranicí, která se má dostat do rukou Spojených států a jejich klientů od „umírněné“ syrské opozice. Američané tvrdí, že Moskva a Damašek dělají z rozhořčení jednu chybu za druhou, což je samozřejmě nesmysl.

Pokud jde o „chyby“, vynořuje se řada otázek: proč se teroristům daří zajišťovat protiútoky? Jak dají dohromady všechny potřebné síly a prostředky, včetně zbraní a střeliva, dopravy a rozvědky? Proč tyto protiútoky přichází z oblastí, kde jsou nasazeny americké vojenské a proamerické síly?

Bez čekání na jasné odpovědi z Washingtonu se ruská strana rozhodla udeřit rozhodující ránu teroristické skupině Jabhat a Nusra, která je zodpovědná za smrt generála Asapova. Současně došlo k zintenzivnění vojenských operací proti teroristům na východě Sýrie. Pokud Američané chtějí převzít Rakku a ohlásit triumf pro svět – nechte je přijít a udělat to. Američané nicméně neprovádějí žádná opatření. Naopak, USA snížily činnost svých leteckých sil v oblasti.

Ruské ministerstvo obrany požadovaly vysvětlení od USA, aby zjistilo skutečné cíle Ameriky v Sýrii. Je zničení sil Islámského státu a dalších teroristických skupin stále prioritou číslo jedna pro Washington, nebo chtějí USA zastavit Asadovy vojáky před vítězstvím s podporou Ruska? Podporují USA obnovu územní celistvosti Sýrie? Co skutečně USA dělají v Sýrii? Otázka zůstává nezodpovězena.

(PRAVDA/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)

Není zde článek celý?