ČD koupily asi sedminásobně předraženou firmu. Kandidát za ANO vyčkal na imunitu

České dráhy (ČD) koupily zhruba sedminásobně předraženou společnost Chaps. Vyplývá to z hrubého odhadu provedeného na základě nově zveřejněných účetních závěrek společnosti za léta 2013 až 2015.

Na pravděpodobné krádeži (či věnování státních peněz soukromým osobám) se podílel náměstek ministra dopravy Dana Ťoka (ANO), dlouholetý spojenec Andreje Babiše z Agrofertu a předseda olomoucké oblastní organizace ANO Milan Feranec. Ten je totiž předsedou dozorčí rady společnosti ČD – Informační systémy (dcery Českých drah), která předražený nákup provedla.

Feranec se stal v den, kdy k nákupu došlo, poslancem za ANO a získal tak poslaneckou imunitu.

Jako první o připravovaném skandálním nákupu informoval již před necelými dvěma měsíci server Zdopravy.cz a my jsme následně spočítali, že společnost Chaps je předražená hrubým odhadem desetinásobně, rozhodně však několikanásobně. Asi vůbec největší problém odhadu spočíval v tom, že firma Chaps nedodala do obchodního rejstříku všechny své účetní závěrky od roku 2013 počínaje, přestože jí to ukládá zákon.

Dodala je teprve před necelými dvěma měsíci (za výše uvedené roky 2013 až 2015). V nich je naznačeno přesně to, co čekal každý rozumný člověk. Hodnota firmy po roce 2012 násobně nevzrostla. Ledaže by její růst nemohl být z důvodu opatrnosti zachycen v účetnictví. Ale pak je na Českých drahách, aby před veřejností obhájily, že nákup nebyl předražený o stovky milionů.

Navíc mohla poklesnout hodnota know‑how nakoupené společnosti. Veřejnost ji totiž zná zejména díky velmi hodnotnému internetovému vyhledávači dopravních spojů IDOS, kvůli němuž také měla spor s Úřadem pro hospodářskou soutěž. Vyhledávač však podle serveru Zdopravy.cz v poslední době přišel o své fakticky monopolní postavení.

Po aktualizaci lze hodnotu společnosti hrubě odhadnout na nějakých 55 milionů korun ke konci roku 2015. Jestliže byla nakoupena za 400 milionů, jak tvrdí zdroje serveru Zdopravy.cz, byla předražena zhruba sedmkrát.

Když jsme na připravovaný podvod na konci srpna tohoto roku upozornili, pan Feranec uvedl na svém facebookovém profilu: „Dá se nějak bojovat s novinářskou hloupostí, zlobou a nenávistí? V případě Forum24 to asi smysl nemá, sorry jako.“ Nemáme však žádný důvod k nenávisti, a pokud problém spočívá v naší hlouposti a nepochopení geniality dozorčí rady společnosti ČD – Informační systémy, necháme se poučit. Je však pravda, že je naší motivací zloba. Když někdo v podstatě ukradne (nebo přinejmenším někomu cizímu daruje) stovky milionů ze státního koncernu, zlobíme se.

Není zde článek celý?