Čerstvý poslanec a Babišův spojenec Feranec provedl zjevný tunel v Českých drahách

Došlo na nejhorší. Necelé dva měsíce před volbami jsme varovali českou veřejnost před připravovaným tunelem v Českých drahách. Byl plánován náměstkem ministra dopravy, Babišovým dlouholetým spojencem z Agrofertu a šéfem olomoucké oblastní organizace ANO Milanem Ferancem.

Už tehdy se chystal nákup pravděpodobně extrémně předražené společnosti Chaps společností ČD – Informační systémy, což je dceřiná společnost Českých drah (ČD) a Feranec je v ní předsedou dozorčí rady. Feranec se svými komplici zjevně v tichosti vyčkával do voleb.

V první den voleb došlo k převodu 100% podílu od původního majitele na jinou společnost (na čemž ještě nemusí být vůbec nic špatného) a od ní pak byl s účinností k úterý 24. října 2017 tento celý podíl převeden právě na zmíněnou dceřinou společnost Českých drah.

Na nákup upozornil jako první server Zdopravy.cz, na nějž se odvolávají také další média. FORUM 24 navíc může tuto informaci potvrdit z obchodního rejstříku.

Sám Feranec se však může nyní cítit silný v kramflecích, protože byl bez ohledu na naše varování veřejností zvolen poslancem, samozřejmě za ANO. Jaká to náhoda, poslaneckou imunitu získal zrovna 24. října 2017.

Bohužel nedošlo ke spojení obou podniků, takže nelze z obchodního rejstříku přímo určit reálnou hodnotu společnosti Chaps. Možná se ji však veřejnost dozví nepřímo z účetní závěrky (souhrnné, tzv. konsolidované) firmy ČD – Informační systémy za letošní rok.

Jak nyní informoval server Zdopravy.cz, podle jeho zdrojů byla společnost koupena opravdu za předem očekávaných zhruba 400 milionů korun (včetně peněz v pokladně a na účtech). Námi odhadovaná hodnota společnosti činila před pěti lety kolem 40 milionů korun a nyní, kdy byly konečně s velkým zpožděním zveřejněny účetní závěrky za roky 2013 až 2015, bychom mohli odhadovat zvýšení její hodnoty během této doby na nějakých 55 milionů. Jedná se jen o velmi hrubé odhady, ale i z nich je možné vidět, že společnost byla předražená mnohonásobně, o stovky milionů.

Není zde článek celý?