Čína otestovala tajnou ponorku s magnetickým pohonem

Vojáci Čínské lidové vyzkoušeli první čínský stoj, pravděpodobně ponorku, s magnetohydrodynamickým pohonem, informuje Popular Mechanics.

Testování se odehrálo 18. října na základně v provincii Chaj nan (jižní část Číny), lodi se podařilo „dosáhnout dané rychlosti“.

Popular Mechanics připomíná, že v případě, že by se experimentální aparát ukázal jako dostatečně rychlý, čínští vojáci by nemohli nevyužít takové situace. Připouští se, že v budoucnu budou nové agregáty dávány na čínské ponorky.

Magnetohydrodynamický pohon využívá supravodičové magnety, které vytvářejí silné magnetické pole, nemají přitom žádné pohyblivé části. Právě ona poslední vlastnost činí lodě s tímto typem pohonu velmi tiché.

Využití magnetohydrodynamického pohonu se aktivně rozvíjelo na konci 80. let v Evropě, USA a Japonsku. Neznámější loď s magnetohydrodynamickým pohonem je japonská Yamato 1, která v roce 1992 dosáhla rychlosti okolo 15 metrů za hodinu. Vytváření aparátů s tímto pohonem bylo následně pozastaveno kvůli složitosti technologií.


Není zde článek celý?