Dopis řediteli TV NOVA: Televize straní Babišovi. Mělo by být zahájeno řízení o odebrání licence

Lucie Borhyová, moderátorka TV NOVA. | FOTO: ČTK

Vzhledem k tomu, jakým způsobem TV NOVA dlouhodobě straní šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, zástupci Free Czech Media a deníku FORUM 24 se rozhodli napsat generálnímu řediteli TV NOVA Christianu Mainuschovi, aby zabránil tomu, aby nejsledovanější česká televize nadále ovlivňovala férovou politickou soutěž. Jinak je nutné obrátit se na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání s návrhem na zahájení řízení o odebrání licence.

Vážený pane generální řediteli,

znovu se na Vás obracíme jako na statutárního představitele nejsilnější české televize TV NOVA s naléhavou žádostí, aby Vaše televize nadále nepreferovala ve svém zpravodajství předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, jednoho z lídrů politických stran, jež kandidují v nadcházejících parlamentních volbách.

Nejsledovanější zpravodajská relace Televizní noviny ve svém vysílání dlouhodobě prosazuje zájmy Andreje Babiše. Naposledy se tak stalo 12. října 2017 poté, co Vaše televize upozadila informaci o rozhodnutí Ústavního soudu Slovenské republiky, který zrušil rozhodnutí předchozích soudů o tom, že byl pan Babiš neoprávněně veden na seznamu agentů Státní bezpečnosti. Tuto závažnou informaci uvedla Vaše televize jako předposlední zprávu Televizních novin a věnovala jí pouhých osm vteřin.

Krátce před tím Vaše televize rovněž upozadila zprávu o tom, že vyšetřovatel Policie ČR sdělil panu Babišovi obvinění z trestného činu dotačního podvodu. TV NOVA tuto zprávu zařadila až za informaci o vysoké popularitě pana Babiše ve svém vysílání 9. října 2017. Vaše televize tím jednoznačně bagatelizovala závažnost této události.

Výše uvedený a dlouhodobý rys v chování Vaší televize, na který jsme Vás již upozornili předchozím dopisem ze 7. března 2017, zásadně ovlivňuje politickou situaci v naší zemi a poškozuje spravedlivou politickou soutěž. Za skandální přitom považujeme také ohlášenou předvolební debatu, která přítomností pouhých dvou kandidátů, z nichž jeden bude opět pan Babiš z hnutí ANO, podsouvá divákovi výsledek voleb. TV NOVA totiž tuto debatu plánovala nasadit proti debatě všech relevantních volebních lídrů na veřejnoprávní televizi, čímž by překryla jejich poselství voličům.

Vážený pane generální řediteli, již jsme Vás upozornili na nedemokratický charakter hnutí pana Babiše, které plánuje změny v ústavním pořádku České republiky a na manipulativní praktiky pana Babiše směrem k českým médiím, o nichž jednal v květnu t. r. Evropský parlament. Vezměte laskavě na vědomí, že preferováním silně populistické politické strany na sebe berete zodpovědnost za možnou destrukci demokracie v naší zemi.

Pakliže v posledním týdnu před volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR nenapravíte charakter vysílání Vaší televize, obrátíme se spolu s dalšími občanskými iniciativami na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání s návrhem, aby odebrala Vaší televizi vysílací licenci.

S pozdravem

Johana Hovorková 

předsedkyně Free Czech Media, z. s.

Pavel Šafr

šéfredaktor deníku FORUM 24

Není zde článek celý?