„Dvojité standardy“. V Evropském parlamentu promluvili o pozici EU ke Katalánsku

Spolupředseda frakce Evropského parlamentu Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice Belgičan Philippe Lamberts informoval o existenci dvojitých standardů v pozici institutů Evropské unie vůči hodnocení silových činností centrální vlády Španělska proti účastníkům referenda o nezávislosti Katalánska.

„Mariano Rajoy (španělský premiér — pozn. red.) patří ke skupině dominující strany v Evropské unii. Předseda Evropské rady, Evropské komise a Evropského parlamentu Donald Tusk, Jean-Cloude Juncker a Antonio Tajani stejně jako Rajoy zastupují Evropskou lidovou stranu (ELS, nejvlivnější politickou sílu v EU — pozn.red.). A myslím si, že jsou krajně zdrženliví, aby nedostali jednoho ze svých (spolustraníků) do složité situace,“ řekl Lamberts v éteru televizní a radiové společnosti RTBF.

Zároveň upozornil na ten fakt, že vůči Polsku a Maďarsku, kde vláda není v politické skupině ELS, je pozice Bruselu dostatečně tvrdá.

„Různá měřítka, o kterých jsem slyšel od krajně pravicových poslanců na plenárním zasedání Evropského parlamentu (debaty o situaci v Katalánsku 3. října), nejsou úplně bezdůvodná,“ oznámil eurposlanec.


Není zde článek celý?