Egypt provádí anální vyšetřování u podezřelých homosexuálů

Dvě mezinárodní skupiny zabývající se ochranou práv vyzvaly egyptské úřady, aby zastavily své zásahy proti lidem podezřelým z homosexuality.   

Human Rights Watch a Amnesty International rovněž vyzvaly Egypt, zemi s většinovou muslimskou populací v počtu asi 95 miliónů lidí, aby zrušil anální vyšetřování osob zadržených na základě podezření z homosexuality za účelem zjištění, zda měly sexuální styk se stejným pohlavím.

Organizace uvedly, že tato praxe představuje mučení a označily ji za „odpornou“ a vědecky špatnou.

Homosexualita je v Egyptě mezi muslimy a menšinou křesťanů velké tabu, ale není výslovně zakázána zákonem. Egypt pravidelně zatýká homosexuální muže za pomocí policejních nájezdů na soukromé akce a místa jako jsou veřejné koupelny, restaurace a bary. V praxi stíhají jednotlivce za „nemorálnost“ a „zhýralost“.

Egypt zatkl minulý týden nejméně sedm lidí poté, co se na sociálních sítích objevil záznam s vlajkou LGBT.

Většina Egypťanů považuje homosexualitu za praxi, která je proti přírodě a náboženství a trvá na tom, že je společenská nemoc vyvážená dekadentním Západem. Většina egyptských homosexuálů udržuje svou sexuální orientaci v tajnosti a vědí o ní jen blízcí přátelé, jelikož se obávají společenského stigmatu.

Místní beletrie a filmy s homosexuálními znaky jsou vzácné a typicky doprovázené jejich podílem kontroverze. Scény zahrnující sex nebo projevy lásky mezi páry stejného pohlaví v zahraničních filmech jsou cenzurovány.

Média, zejména celebrity v televizní talk show se běžně přiživují na příbězích o zatýkání homosexuálů, odkazují se na mravní půdu a podněcují úřady, aby udělaly více k „vyčištění“ ulic.

Obě lidsko-právní organizace ve svých prohlášeních uvedly, že od koncertu, který se konal ve velkém obchodním středisku na východním předměstí Káhiry, bylo zatčeno celkem 11 lidí.

„Tito muži by měli být okamžitě a bezpodmínečně propuštěni – ne souzeni,“ uvedla Najia Bounaimová, ředitelka Amnesty International pro severní Afriku. „Tato zločinná kampaň egyptských médií proti těm, o nichž se předpokládá, že vyvěsili vlajku na koncertě Mashrou ‚Leila, dala bezpečnostním službám zelenou, aby zatkly nejméně 11 lidí na základě jejich údajné sexuální orientace,“ řekla Bounaimová.

Egypt by měl přestat dávat státní prostředky ke stíhání lidí za jejich sexuální orientaci a namísto toho by se měl zaměřit na zlepšení svých práv, uvedla HRW, která poukázala na pokračující zákroky orgánů na islamisty a sekulární prodemokratické aktivisty, zatímco prosazuje drakonické omezování pouličních demonstrací a svobodu řeči.

„Ať už mávaly duhovou vlajkou, chatovali na seznamovací aplikaci, nebo se zabývali vlastními problémy v ulicích, měly by být okamžitě propuštěny všechny zatčené osoby,“ řekla Sarah Leah Whitsonová z HRW. „Egyptská vláda vykazuje zjevné přehlížení svých práv tím, že odděluje lidi na základě jejich předpokládané sexuální orientace.“

Vláda tvrdí, že její hlavní prioritou je zlepšení hospodářství a potlačení islámských militantů, kteří vedou povstání, jehož epicentrum je na poloostrově Sinaj.

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AFP)

Není zde článek celý?