Experti navrhli Pentagonu rozmístění raket porušujících smlouvu

Experti z amerického Střediska strategických a rozpočtových odhadů (CSBA) navrhli Pentagonu zavedení raketových systémů dvojího určení, jež mohou nést bojovou hlavici, což je v Rusku považováno za hrubé porušení Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu.

Analytici zejména navrhují rozmístění těchto systémů v Polsku za účelem neutralizace ruských raket v Kaliningradské oblasti.

Podle autorů zprávy CSBA pomůže navržený krok „zadržet“ ruské operativně-taktické rakety Iskander, jež byly rozmístěny v Kaliningradské oblasti v reakci na rozmístění americké PRO v Evropě. Podle tvrzení autorů zprávy jsou tyto rakety schopné nést jaderné zbraně. Rusko předtím nejednou vyvrátilo obvinění ze založení útočného pozemního komplexu, který porušuje Smlouvu o likvidací raket středního a krátkého doletu.

„Může to také velmi zkomplikovat problémy, jež bude muset řešit Rusko, aby dobylo baltské země,“ píšou experti. Neupřesnili, na základě čeho dospěli k závěru, že Rusko má v plánu „dobytí baltských států.“


Není zde článek celý?