Exprezident Klaus soudí, že volby byly vítězstvím demokracie. Od něj to sedí

Exprezident Václav Klaus napsal v Právu (26. 10.), že podle něj  „volby byly vítězstvím demokracie, že volič promluvil“. Má na mysli naše poslední volby, aby bylo jasno. Pak se ale Klaus náhle podivil.

Světoobčan a vlastenec Klaus píše: „Impulz k napsání tohoto dnešního textu jsem však dostal až při úterní snídani ve vídeňském hotelu. Číšnice mi přinesla rakouský Kurier a já nevěřil svým očím. Nadpis na titulní stránce: „Tschechien, von der Demokratie frustriert“ (Česko – frustrace z demokracie) mne ohromil. A pobouřil. Je to nesmírně nebezpečná interpretace našich voleb a je to velmi nemilý pokus znevažovat naši zemi v Rakousku.“

V článku byli citováni dva politologové, o nichž Klaus prý „nikdy neslyšel“. Podle něj to byl „názor dvou lidí, kteří asi byli frustrovaní z volebního výsledku. Nikoli z demokracie… „Asi byli frustrovaní z toho, že neuspěla posthavlistická pražská kavárna (i když by piráti asi byli Václavu Havlovi svou navenek předváděnou nonkonformností, která zakrývá politickou tuctovost, sympatičtí), že neuspěla prázdná, zcela vyčpělá, v poslední době peníze daňových poplatníků plnými hrstmi rozdávající sociální demokracie, která unikátním způsobem ztratila dvě třetiny voličů… Nebo byli frustrováni z toho, že dobré výsledky získaly strany, které mluvily jasněji a jednodušeji, které nehrály politicky korektní hru, na kterou voliči neslyší? Slyší na ně jen jejich přátelé v Berlíně a Bruselu.

Že dobré výsledky získaly strany, které říkaly NE migraci, které zcela rezolutně odmítaly podřídit se z Bruselu diktovaným kvótám migrantů, které říkaly NE velmi nepromyšleně zavedené společné evropské měně, euru, které zpochybňovaly nezbytnost vstoupit do tak zvaného evropského „jádra“, protože dobře pochopily, že se za tímto slovem skrývá totální podřízení se unijnímu diktátu a zbavení se posledních zbytků naší suverenity?“

Nezdá se mu, že by snad v našich volbách vyhráli populisté, štváči a chaoti, jak to rakouský tisk pojmenoval.

Ten článek v rakouských novinách to přitom pojmenoval dost přesně. Zřejmě šlo o babišovce, okamurovce a piráty. Znamená to tedy, že ANO není populistická strana? Že SPD není útvar produkující demagogické nesmysly? Že piráti vysílají poněkud zmatené signály?

Kdybychom od Klause ještě něco čekali, jako že nečekáme, možná by se měl vyjádřit k tomu, proč ve volbách vyhrál agent StB a člověk, kterému hrozí trestní stíhání za podvod. Proč tak posílili okamurovci se svými protiuprchlickými fantasmagoriemi. Jenže na to on reagovat nebude, protože jeho nenávist k Evropské unii ho vůči tomu zaslepuje. Demokracie přece – jak asi soudí – nemůže být nějak poškozena, byť posílily jasně nedemokratické síly.

Exprezident Klaus žádný velký demokrat není. Je to zapšklý nacionalista, který už se dožaduje pozornosti, kde může, protože jeho hlas není moc významný. Celkem nic se mu nevede. V roce 2013 podpořil stranu Bobošíkové, která dostala 0,44 procenta. (Pak říkal, že nevěděl, že bude na billboardech, Bobošíková, že to věděl, no, to už je dnes jedno.) Podpořil AfD v Německu, která kancléřku Merkelovou neporazila a poněkud se rozkládá. Na Petra Macha a Svobodné zanevřel. Vůči ODS je zhrzený a budí dojem, že za něj bylo lépe. Přitom musel odejít z funkce předsedy strany, protože přestal vyhrávat volby.

Hlavně se ale nepochlubil tím, jak se mu podařilo i v letošních volbách demokratické strany i z politického místa posledního odpočinku poškodit. Může za to D’Hondtova metoda pro přepočet hlasů na mandáty, kterou Klausova ODS spolu s ČSSD zavedly v době „opoziční smlouvy“. To v praxi znamená, že strany s menším počtem hlasů potřebují na mandát více hlasů, než strany s větším ziskem. Snahou bylo zjevně vyšachovat menší strany, aby se těm velkým lépe vládlo. Výsledek je ten, že třeba ANO potřebuje na jeden mandát 19 693 hlasů a STAN 43 693 hlasů a TOP 09 38 402 hlasy. Takže TOP 09 by neměla 6 mandátů, ale 11 a STAN by taky neměl 6, ale 11 mandátů. Metoda nějak nepřispěla k tomu, že by ve Sněmovně bylo méně stran, je jich teď devět, ale ty menší nemají tu váhu, jak by to odpovídalo vůli voličů.

A pak nám Klaus něco bude vykládat o demokracii. Ať to radši zkusí na Rhodu nebo na Putinově Valdajském fóru.

Není zde článek celý?