Fakt nepříjemné. Podle šéfa okupační správy na Krymu je Zemanův návrh nemorální

To je rána z míst prezidentovu srdci nejbližších. Jak nám před půlnocí sděluje ČTK: „Nejvyšší představitel krymské okupační správy se dnes připojil k ruským kritikům návrhu českého prezidenta Miloše Zemana na ruskou finanční kompenzaci za anektovaný ukrajinský poloostrov. Předseda krymské vlády Sergej Aksjonov v rozhovoru pro agenturu TASS označil Zemanův návrh za nemorální.

Český prezident minulý týden při vystoupení ve Štrasburku označil anexi Krymu za ‚fait accompli‘, tedy za hotovou věc. Kyjev a Moskva by se podle něj měly dohodnout na kompenzaci, buď v penězích nebo v ropě a plynu. Nápad rozhořčeně odmítl Kyjev, ale i Kreml, podle kterého o kompenzacích nemůže být řeči.

‚Návrh českého prezidenta o kompenzacích považuji za nemorální,‘ řekl ruské agentuře krymský politik. Obyvatelé Krymu podle něj zaplatili za svou svobodu životy těch, kdo zahynuli v únoru 2014 u budovy republikového parlamentu. Při incidentu mezi proruskými aktivisty a krymskými Tatary tehdy dva lidé zahynuli a kolem 80 bylo zraněno… Aksjonov upozornil na dnes otištěné výsledky průzkumu veřejného mínění ruské státní agentury VCIOM, podle nichž se devíti z deseti Rusů Zemanův návrh nelíbí. Podle krymského politika výsledek svědčí o tom, že ‚vlastenecký krymský konsensus zformovaný v březnu 2014 je v ruské společnosti určující‘.

Nebohý Zeman. Tak se snažil a výsledkem je jen nevděk. Snažil se ovšem na úrovni svéhlavého žáčka základní školy. Světem projevy českých politiků na mezinárodním fóru moc nepohnou, ale neměly by aspoň končit mezinárodním trapasem. Je zjevné, že Zeman obsah svého projevu s nikým kompetentním předem neprobíral. Nejspíš by měl, když zahraniční politiku u nás má určovat vláda.

Je to tragikomický konec. Vážně ho nebere Trump, vážně ho nebere Putin. Je bezvýznamná figura, se kterou se stejně do budoucna nepočítá.

Abychom připomenuli jednoho z jeho předchůdců s. Gustáva Husáka: „Svůj kádrový posudek si každý píše sám.“ Vlastně měl Husák taky občas v něčem pravdu, pokud to vezmeme jako metaforu pro těch pár řádek v učebnici dějepisu.

Není zde článek celý?