Financování politických stran: Nejhůř je na tom Okamura a Babišovo ANO

Webový portál politickefinance.cz hodnotí financování politických stran. Subjektům, které jdou do letošních voleb, vystavil jakési vysvědčení – a je jasné, že to Marek Prchal na facebookovou stránku Andreje Babiše nenasdílí. Hnutí ANO totiž skončilo až úplně vzadu.

„Portál politickefinance.cz má za cíl přehledně prezentovat informace o hospodaření politických stran a jejich dárcích. Čerpá z veřejně dostupných zdrojů, zejména z výročních zpráv politických stran, které jsou ovšem veřejnosti dostupné pouze v knihovně Parlamentu ČR,“ uvádějí provozovatelé s tím, že web existuje od roku 2013 a původně byl financován ministerstvem vnitra. V současné době stojí na podpoře od jednotlivců.

Ale k výsledkům. Ve „vysvědčení“ bylo zhodnoceno pět kritérií: střet zájmů, zahraniční vliv, finanční stabilita, anonymní dárci a transparentnost. Samé jedničky získali Zelení, jednu dvojku Piráti. Dále skončila KSČM, TOP 09 a STAN.

Zajímavější je ale spíš spodní část žebříčků. Na úplně posledním místě skončilo hnutí ANO, má pětku za střet zájmů a finanční stabilitu. SPD Tomia Okamury má zase pětku za finanční stabilitu a transparentnost. A jen o kousek lepší je Strana práv občanů, která získala dvě čtyřky – za střet zájmů a transparentnost.

Více zde.

Není zde článek celý?