FOTOGALERIE: Kdo přišel na Pražský hrad? Kdo si odnese ocenění?

Ve Vladislavském sále Pražského hradu dnes večer začal ceremoniál s udělováním státních občanství. Převzít by je měli například zpěváci Helena Vondráčková a Jaromír Nohavica, operní pěvkyně Eva Urbanová, režisér Zdeněk Troška či rychlobruslařka Martina Sáblíková, kteří jsou připraveni na pódiu pro oceněné. Státní vyznamenání prezident uděluje při příležitosti státního svátku 28. října. Letos od vzniku samostatné republiky uplynulo 99 let.

Předávání začalo tradičně chorálem Ktož sú boží bojovníci a přinesením historických praporů, kterých je méně než loni. Oproti loňské ceremonii, kterou připravoval ještě bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, nebyly také přineseny insignie Řádu bílého lva a dalších státních vyznamenání a dětský sbor nezazpíval hymnu. Před samotným dekorováním vyznamenaných Zeman přednese projev. V něm tradičně zdůvodňuje výběr oceněných osobností.

Počet míst v sále letos hradní protokol navýšil oproti loňskému roku o několik desítek, zástupci Hradu očekávali účast asi 800 hostů. Pozváno bylo více lidí z kulturního, sportovního a podnikatelského života, ocenění také dostali možnost s sebou vzít více rodinných příslušníků.

Z vrcholných politiků jsou v sále například předsedové Senátu a Sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček nebo ministři Milan Chovanec, Ivan Pilný, Martin Stropnický, Dan Ťok či Michaela Marksová. Mezi hosty nechybí Andrej Babiš nebo Tomio Okamura. Podle zvyklostí přišel předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a bývalý prezident Václav Klaus s manželkou. Dorazila také bývalá první dáma Dagmar Havlová nebo slovenský premiér Robert Fico.

Stejně jako v minulých letech chybí rektoři vysokých státních škol. Odmítli přijít na protest kvůli nepozvání rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Na Hrad nedorazili kvůli neshodám se Zemanem také někteří politici, především z řad lidovců.

Jsme na místě, text a fotogalerii budeme dále aktualizovat!

Není zde článek celý?