Hlídač smluv Bláha skončil na financích. Pilnému se nelíbily nepříjemné otázky

Ministr financí Ivan Pilný propaguje loterii Účtenkovka. | FOTO: mfcr.cz

„Požádal jsem Pilného o patnáctiminutovou schůzku, abych mu ukázal stamilionové úspory. Odmítl. Poté jsem ho vyzval k prošetření úniků informací GFŘ. Odpověděl,“ uvedl Michal Bláha na svém twitterovém účtu a uveřejnil dopis, v němž s ním ministr financí Ivan Pilný rozvázal smlouvu. Deník FORUM 24 se zeptal, co mělo být předmětem jednání Bláhy s Pilným – a je to více než zajímavé.

Bláha chtěl v první řadě Pilného upozornit na možnosti, jak ušetřit stamiliony korun, což by politik, jehož nadřízený chce řídit stát jako firmu, měl uvítat. „Například se jednalo o náklady na nový systém ARES. Úřednice odmítá naplnit nařízení vlády, ve kterém je jasně řečeno, že se má jednat o open data,“ řekl deníku FORUM 24 Bláha.

Dalším příkladem jsou náklady na mzdové účetní a personální. „Obvyklý počet je mnohem nižší. Firma Seznam.cz má na dva tisíce zaměstnanců dva takové lidi. Generální finanční ředitelství jich má 280 pro šestnáct tisíc zaměstannců. Byla tu možnost snížení na čtyřicet, padesát,” popsal Bláha. Pilný si ale na schůzku neudělal čas.

Přístup k živým kauzám

Dlouhé měsíce se v médiích řeší zajišťovací příkazy. Ministerstvo financí dlouho tvrdilo, že k údajům finanční správy nemá přístup, a to i poté, co Skupina Šuman zveřejnila nahrávku Andreje Babiše, ze které vyplýval opak. „Mně se podařilo zjistit, že od roku 2013 je mlčenlivost prolomena,“ uvedl Bláha. Ministerstvo financí tak data využívalo, i když to čtyři roky popíralo. Právě na to chtěl Pilného upozornit.

Indicie k tomu, že by poradenská smlouva měla být ukončena, Bláha neměl. „S panem Pilným jsem se osobně neviděl,“ říká.

Se soutěžením IT zakázek na ministerstvu financí začal Bláha radit letos v březnu. „Podívám se na soutěžení IT zakázek a chci navrhnout lepší a efektivnější způsob,“ popsal tehdy spolupráci Bláha. Pro Babiše pracoval zdarma, aby nebyla zpochybněna jeho nezávislost. Ministrovi se tehdy nabídl sám. „Bylo to u jedné schůzky ohledně EET, kde si pan Babiš stěžoval, že jim chybějí odborníci na IT, a já se nabídl,“ řekl Aktuálně.cz v březnu Bláha.

Chcete číst i tištěnou verzi deníku FORUM 24? Nový magazín Revue FORUM si můžete předplatit prostřednictvím sbírky na portálu HitHit.cz.

Není zde článek celý?