Hrad zatloukal, kolik pobírá Mynář a spol. Obstrukce teď asi zaplatí občané

Kancelář prezidenta republiky se zdráhala sdělit, kolik pobírají hradní úředníci na platech. Teď rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1, že aktivistovi a důchodci Luďkovi Maděrovi je třeba zaplatit za obstrukce odškodné 47 tisíc korun. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Pokud by na to došlo, bude odškodné muset zaplatit ministerstvo financí.

Luděk Maděra chtěl před dvěma lety vědět (podle zákona o svobodném přístupu k informacím), jaké jsou hrubé příjmy kancléře Vratislava Mynáře, bývalého šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta a mluvčího Jiřího Ovčáčka za roky 2013 a 2014. Hradu to trvalo celých devatenáct měsíců, než z něj informace vypadly. Protože to bylo skutečně poněkud dlouhá doba (asi byl hledáním čísel pověřen proslulý pátrač Ovčáček), přiznal soud panu Maděrovi takzvané zadostiučinění.

Již dříve Nejvyšší soud rozhodl, že nemateriální újma za nemožnost domoci se správného úředního postupu může být stanovena částkou od 1250 do 1667 Kč za měsíc. Soudkyně Lenka Vávrová konstatovala, že v tomto případě případě se má částka zvýšit na dvojnásobek.

„Ministerstvo financí vyčká na písemné odůvodnění rozsudku a následně po jeho vyhodnocení a konzultaci s Kanceláří prezidenta republiky stanoví další postup,“ sdělila mluvčí ministerstva Kateřina Vaidišová. Ovčáček se nechce k věci vyslovit. Proč taky, vždyť je jenom mluvčí a čas mu zabírá psaní všelijkých hanopisů na naše a zahraniční politiky, tak samozřejmě nestíhá.

Podle serveru irozhlas.cz, za období 2010 až 2014, měl kancléř Vratislav Mynář v roce 2014 měsíční plat v průměru kolem 120 tisíc korun, některé měsíce méně.  Jiří Ovčáček měl plat asi kolem 60 tisíc koun. Od května 2014 do konce téhož roku dostal Ovčáček odměny více než 200 tisíc korun. Bývalý protokolář Jindřich Forejt byl hodnocen  kolem 60 tisíc korun měsíčně. Ředitel zahraničního odboru Hynek Kmoníček při nástupu pobíral v roce 2013 65 tisíc a na konci roku 2014 už 90 tisíc korun. Na žádost novináře Radka Kedroně o poskytnutí informace Hrad odpověděl za dva a půl roku.

Bylo by zábavné, kdyby stát snížil příspěvek na chod prezidentské kanceláře, které musejí dát občané ze svých kapes, o výši podobných pokut. Pokud ovšem nebude na Hradě sedět Zeman, postihlo by to dalšího prezidenta, který je v této aroganci nevinně. Vyplatí se tedy ještě chvíli počkat. Mohlo by se také zvážit, jestli nesnížit rozpočet o částky, které do konzumace a dalších nákladů vydaly kraje za pobyt Zemanovy letky. Pobyt dvořanů stojí každá taková pocta několik set tisíc korun a vystoupení hlavního baviče a kejklíře už nemá tu šťávu jako kdysi.

Není zde článek celý?