Ideální gun truck: pancéřovaný ruský Ural s dvojkanonem

V Sýrii se objevil další zajímavý zbraňový systém – svým způsobem unikátní, ale „ušitý“ vojákům přesně „na míru“ a na základě nejčerstvějších zkušeností z bojiště.

Řeč je o gun trucku, jehož základem je nákladní vozidlo ruské armády Ural-4320 v pouštním kamuflážním nátěru. Vojenští experti se o tomto stroji vyjadřují s uznáním jako o ideálním příkladu dobře postaveného gun trucku (výraz pro ozbrojený pick-up či nákladní automobil; pozn. překl.). 

Ruské terénní automobily s nainstalovaným malorážním protiletadlovým kanonem typu ZU-23-2 se staly neodmyslitelnou součástí ozbrojených konfliktů během posledních čtyřiceti let. Doprovod vojenských i civilních kolon tvořily již v Afghánistánu a v řadě dalších „horkých míst“ ještě za dob Sovětského svazu.
Ruská armáda je používala v obou válkách na Severním Kavkazu a neobešly se bez nich ani události na Donbasu.
Gun trucky bylo možné spatřit i během nedávno skončeného vojenského cvičení Zapad-2017. Ozbrojené nákladní vozy byly přitom zařazeny jak do ruských, tak i běloruských jednotek.
V podstatě to není nijak překvapující, protože takovéto zbraně představují takříkajíc „minimální náklady a maximální užitek“.
Co se týče Uralu spatřeného v Sýrii – ten je vybaven pancéřovanou kabinou a řadou dalších vylepšení. Také protiletadlový rychlopalný dvojkanon je kryt ocelovým štítem.
(Dvojhlavňový protiletadlový kanon ZU-23-2 má ráži 23mm, účinný vertikální/horizontální dostřel cca 1,5/2,5 km a teoretickou rychlost střelby 800–1000 ran/min na každou hlaveň. Existuje řada variant včetně námořní. Úspěšně je užíván jak proti létajícím, tak proti i pozemním cílům.)

mbi, Eurasia24.cz
Zdroj a foto: vestnik-rm.ru

loading…

Není zde článek celý?