Jak nás vidí v Rusku? Jsme dobří! Babiš je odpůrce sankcí a uznává ruský Krym

Všimli si ve velikém Rusku, že u nás byly volby a jak dopadly? Ano, zabývají se tím ovšem ze svého hlediska. Na serveru slovodel.com vyšel článek s titulkem: Obrat k Rusku – Stoupenci sankcí v Evropě ztrácejí půdu pod nohama.

V den našich voleb tam psali: „V České republice se dnes konaly parlamentní volby. Česká republika je podle ústavy parlamentní republiko, a proto jsou to volby nejdůležitější. Nicméně prezident zde není jen nominální postava, ale má své vlastní pravomoci.

Tento malý středoevropský stát je v posledních letech jedním z vůdců euroskepticismu. Jedná se jak o otázky přijímání uprchlíků, tak o sankce proti Rusku. Přitom je český generál Petr Pavel předsedou Vojenského výboru NATO.

Konzistentním nepřítelem protiruských sankcí je prezident země Miloš Zeman. Jeho předchůdce Václav Klaus byl také příznivcem přátelských vztahů s naší zemí. Vzhledem k takovým náladám byla oblíbenou stranou předvolebního závodu „Akce nespokojených občanů“ (ANO), v čele s miliardářem a euroskeptikem Andrejem Babišem.

Ačkoli Babiš sám sebe nenazývá přítelem Ruska, soudí, že protiruské sankce jsou neúčinné a poškozují EU. Souhlasí také s Milošem Zemanem, že by měl být Krym uznán za ruský a tento problém uzavřít. Konečné výsledky hlasování zjistíme příští týden.“

Ano, je pravda, že Babiš se k sankcím vyjadřoval skepticky, ale nenavrhoval nic jiného, než běžnou frázi o tom, že je třeba diplomatické jednání. V praxi to znamená žádné sankce a trochu si nezávazně a s nulovým výsledkem s Moskvou popovídat.

Přitom jde o něco úplně jiného. Sankce jsou ještě nejmírnější způsob, jak dát Kremlu najevo, že si nemůže brát cizí území a to i kdyby tam žilo jakékoli množství Rusů. Ono leckde žije v „blízkém zahraničí“ dost Rusů. Zrovna nás sankce nijak zvlášť ekonomicky nepoškozují, takže vycházet Putinovu režimu vstříc je zbytečná úlitba božstvu, od kterého žádné velké milosti stejně nehrozí. Protože ale u nás zahraniční politiku určuje vláda, tak ve spojení se stále ještě prezidentem Zemanem a s komunisty se už můžeme posunout dost daleko na Východ. Zemanova a Babišova politická amorálnost tak dostane přímo mezinárodní rozměr a image republiky už to může jen dorazit. Ale možná už se stalo.

Není zde článek celý?