K noze! velí Babiš. Ani náhodou! zní od některých lídrů stran

Jen co skončily volby do Poslanecké sněmovny a sobota se přehoupla do neděle, zavelel majitel holdingu (a ve svých snech už nejspíš i vlastník celé republiky) Andrej Babiš: „Ke mně!“ Zřejmě se rozhodl pro první namátkovou zkoušku poslušnosti. Všichni lídři parlamentních stran vzešlí z těchto voleb se mají, pěkně jeden po druhém dostavit do jeho bydliště, do Průhonic. Velký Mogul svolává poddané do svého sídla, aby vzdali hold jeho impériu.

Do Průhonické Sokolovny se tedy za ním vydal soudruh předseda komunistické strany Vojtěch Filip. Inu, agent agenta přece odmítnutím neurazí. Novinářům však sdělil, že vlastně o ničem konkrétním nejednali a šlo jen o informativní schůzku ohledně toho, s kým dalším se Babiš hodlá sejít.

V neděli večer proběhlo také jednání s ČSSD. Výroky sociálních demokratů ale zní podivně obojace. Páreček obviněných čili Babiš s Faltýnkem sice prý ve vládě s jejich účastí sedět nemůže, ale jinak se jednání o opětovné koalici s hnutím ANO nebrání. Jako by snad ani po čtyřech letech netušili, že ANO je Babiš a Babiš je ANO. V teplákách jako v saku.

Pokud se ale Andrej Babiš opájel představami, jak se úplně všichni horempádem poženou do jeho téměř soukromé pracovny a s čapkami v ruce se budou klanět u dveří, nemile se přepočítal.

Petr Fiala z ODS, Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL i Miroslav Kalousek z TOP 09 vzkázali, že do Průhonic rozhodně nepojedou.

Miroslav Kalousek k tomu uvedl, že s termínem schůzky není třeba pospíchat, protože, jak se vyjádřil: „Naše pozice jsou neměnné.“ A dodal: „Teď slyším, že se schůzky už konají v Průhonicích. Tam nepojedu v žádném případě, jsem ochoten se sejít v Poslanecké sněmovně, ne v Průhonicích.“

Podobně odpověděli i Starostové a nezávislí. Jejich předseda Petr Gazdík je rovněž toho názoru, že jednání o budoucím uspořádání Poslanecké sněmovny, která je ústavní institucí, by neměla probíhat nikde jinde než právě na půdě sněmovny. Tam se také s Babišem sešli a jeho přemlouvání k účasti ve vládě prý nepodlehli.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš se ke schůzce samé ani k místu konání zatím nevyjádřil. Jen zopakoval, že kvůli obvinění z dotačního podvodu, které se týká předsedy Babiše a místopředsedy Faltýnka, spolupráci s hnitím ANO vylučuje.

Babišova povolební euforie tak možná malinko vyprchala. Pokud vážně věřil, že všichni na písknutí poslušně přiběhnou a s úpěnlivě upřenými zraky budou čekat, zda jim páníček hodí kus kostelecké uzeniny, nebo je vykáže do boudy, tak se poněkud zmýlil.

Otázkou ale je, zda se nakonec najde někdo – bez ohledu na to, kde schůzka proběhne –, kdo na povel ochotně zapanáčkuje a pokorně olízne páníčkovi ruku.

Není zde článek celý?