Katalánští hasiči chránící voliče zmláceni španělskou zásahovou policií (Fotografie, Videa)

Mezi rozsáhlým „hanebným“ chováním španělské civilní gardy během katalánského referenda, hasiči, kteří při mnoha příležitostech chránili ty, snažící se hlasovat, se stali nečekaní hrdinové dnešní doby.     

I díky vytvoření lidských řetězů a působením jako nárazníková zóna mezi civilisty a bezpečnostními silami, nezištní hasiči umožnili mnoha voličům hlasovat a zabránit více násilí v celém Katalánsku.

Jakmile se v neděli ráno otevřely volební místnosti vzdorující zákazu „nezákonného“ hlasování ze strany Madridu, stovky hasičů, kteří nebyli ve službě, spěchaly na své stanice.

Oblečeni v plné výzbroji, hasiči se jednotně postavili mezi civilisty a bezpečnostní složky, které v mnoha volebních místnostech používaly gumové projektily, aby rozehnaly lidi a některé odtáhly pryč.

Jak se začala rozlévat krev, katalánští hasiči známí jako Bombers Independència se odpoutali do akce a zoufale se snažili zastavit střety a zachovat mír. V některých případech, hasiči, kteří se stali „mírovými jednotkami“, byli brutálně zmláceni ozbrojenou vojenskou policií.

Předpokládalo se, že požární důstojníci budou hrát určitou roli poté, co stovky hasičů rozvinuly masivní transparent, na kterém stálo „Love democracy“ ze střechy historického muzea v Katalánsku, jen pár dní před konáním referenda.

Ale jejich jednání během hlasování překonalo všechna očekávání. Všude, kde se v neděli hasiči objevili, byli vítáni jako skuteční katalánští hrdinové, které uvítal hlasitý potlesk a nekonečné nadšení.

Uprostřed násilí a napětí napříč Katalánskem byla katalánská policie vtažena do několika střetů se španělskou civilní gardou. Objevily se i emocionální záběry s uplakanými členy Mossos d’Esquadra ruku v ruce chránící volební místnosti.

Místní policie a hasiči nebyli jediní, kteří intervenovali proti madridskému útoku. Celé společenství se spojilo, aby odvrátilo federální zásah. Obyvatelé Mont-roig del Camp doslova vyhnali řadu vozidel civilní gardy, která byla v obci, aby zastavila referendum. Video ze scény ukazuje obrovský dav, který pronásleduje policisty a tlačí je zpět do vozidel za pokřiku „pryč, pryč!“ a „hanba, hanba!“

K podobné scéně došlo v Sabadelle (Vallès Occidental), kde byli policisté nuceni ustoupit. V Sant Joan Despí (Baix Llobregat) byla policie také pronásledována rozhněvanými voliči.

Nejméně 893 civilistů utrpělo zranění během hlasování, v němž více než 2 milióny Katalánců hlasovalo pro odtržení od Madridu.

(RT/ svobodnenoviny.eu Foto: Youtube)

Není zde článek celý?