Kauza Putinburger: Kolik stojí ročně ruské daňové poplatníky státní propaganda?

Když toho máte hodně na starost, třeba jako ruská státní média, která musí dnem i nocí strážit čest a pověst Vladimira Putina, občas se vám něco vymkne z rukou. A přesně to se stalo společnosti Ruptly. Ta dostala u příležitosti 65. narozenin velkého Vladimira instrukci ukázat širé Rusi, jak moc je její báťuška po celém světě obdivovaný a milovaný. Newyorská restaurace se však rozhodla udělat si z nich dobrý den.

Výsledkem je kauza Putinburger, které si všimli i spolupracovníci Alexeje Navalného. Opoziční politik si právě odpykává dvacetidenní trest za organizování nepovolených mítinků. Jeho blog však žije dál. Kira Jarmyšová natočila video blog, kde propojila bizarní kauzu se závažnými skutečnostmi týkajícími se financování ruských státních médií.

Historka o Putinburgeru, který měl vážit 1952 gramů, protože se Putin narodil v roce 1952, by totiž byla vtipná, kdyby do státní televize Russia Today, která za ní stojí, neproudilo ročně okolo 18 miliard rublů ze státní kasy. Putinburger je podle Jarmyšové mrazivým dokladem o ruské realitě posledních osmnácti let, kdy je Putin u moci.

Vzhledem k tomu, že ruská dezinformační kampaň sílí na mnoha frontách i v Česku, je třeba šířit přímé zdroje, které se s problémy ruského veřejného života vypořádávají prostřednictvím faktů. Na velký článek o muži, který se navzdory veškerému odporu Kremlu, snaží Rusko probudit z nevolnické apatie, se můžete těšit už ve středu v prvním čísle našeho nového magazínu Revue Forum.

Není zde článek celý?