Když se monstrózní herci potřebují. Babišův poslanec chválí Miloše Zemana

Parlamentní listy (29. 9.) přinesly rozhovor s poslancem za hnutí ANO Bohuslavem Chalupou. Dostal také otázku, jaké má Miloš Zeman šance na znovuzvolení. Z Chalupovy strany zazněla slova lítosti i chvály: „Všichni vnímáme, že prezident viditelně zestárl, je mi to lidsky líto, nicméně je to skutečnost, kterou nelze přehlédnout.“

To tedy nelze. Skutečně zestárl Zeman tak viditelně, že to nevidí jen Ovčáček, a pokud to vidí, nějak se k tomu v návalu boje s novou evropskou Říší zatím nestačil nějak přesvědčivě vyjádřit.

Ale k těm Zemanovým zásluhám. Podle Chalupy: „Je symbolem státnosti, a i když ne se vším souhlasím, jeho role tkví v tom, že tato republika se vždy pohybovala v režimu ode zdi ke zdi a prezident se snažil uchopit záležitosti tak, abychom řešení našeho postavení v Evropě a v globalizovaném světě dostali na rozumný střed. Například otevření dveří čínským investicím, čehož jsem příznivcem. Poslední dobou posuzujeme věci na Východ a na Západ, ale nejde o pročínské záležitosti, o rusofilství, jde o hledání správného místa, které má Česká republika uprostřed Evropy jako součást jakési historické zkušenosti, které západní země nemají. Nemají ponětí, čím jsme si prošli.“

V čem má ale spočívat ten rozumný střed? Trochu záhada. Někteří lidé neradi slyší, že jsou někdy jen dvě možnosti, asi jako na silnici. Dá se jet doprava, nebo doleva. Třetí možnost není, když tam rozumná cesta nevede. V Unii buď jsme, nebo nejsme. V NATO buď jsme, nebo nejsme. Euro přijmeme, nebo nepřijmeme.

Chodit popíjet na ruskou ambasádu a pak zakázat americkému velvyslanci přístup na Hrad bylo projevem nějaké rozumné střední cesty? Jezdit na sedánky na Rhodos pořádané agentem KGB, opakovaně lhát, ignorovat porušování lidských práv v autoritářských režimech – co z toho nás „v globalizovaném světě“ umístilo na to správné místo? Jaké úžasné čínské investice se u nás uskutečnily? A nejde o „pročínské záležitosti“, když je poradcem Zemana šéf čínské společnosti CEFC soudruh Jie Ťien-ming, který v letech 2003–2005 pracoval v CAIFC, což je propagandistické oddělení čínské armády?

A tak dále, nemá cenu to moc rozebírat, protože někomu to prostě jako „vyvážený střed“ nepřipadá a někomu ano.

Proč ale poslanec za ANO najednou připisuje Zemanovi, který nějak nenachází na Západě žádného významného politika, který by ho bral vážně, takovou skvělou světodějnou roli? Protože se Babiš a Zeman teď na chvíli potřebují.

Zeman nemá za sebou žádnou vlastní politickou stranu, která by stála za řeč. Jen Stranu práv občanů (dříve Zemanovci), jejíž mizivé preference agentury ani neuvádějí a nic na tom nezmění ani okouzlující tvář „Ringo“ Čecha, toho času tzv. superlídra tohoto naftalínového útvaru. Zeman by se hodil jako spojenec, kdyby došlo k nějakým komplikacím po sněmovních volbách ohledně sestavování vlády a babišovci by mohli případnou nepřízní v prezidentské volbě, která by mohla být těsná, zase Zemanovi zavařit. Až ti dva monstrózní herci dosáhnou svého, potřebovat už se vzájemně nebudou. Truchlohra je to však už teď.

Není zde článek celý?