Ke střelbě v Las Vegas se přihlásil IS. Islamistickému pozadí útoku však nic nenapovídá

Islámský stát se přihlásil k dnešní střelbě v americkém Las Vegas, která si vyžádala nejméně 50 mrtvých a přes 400 zraněných. Teroristé to oznámili prostřednictvím své tiskové agentury. Střelec podle ní údajně před několika měsíci konvertoval k islámu. Podle agentury Reuters měl původce masakru v minulosti psychické problémy.

„Útok v Las Vegas byl proveden vojákem Islámského státu v reakci na výzvy napadnout koaliční cíle,“ uvedla propagandistická agentura Amak s odkazem na koalici vedenou Spojenými státy, která bojuje proti oddílům Islámského státu v Sýrii a Iráku. „Útočník z Las Vegas před několika měsíci konvertoval k islámu,“ tvrdí agentura Amak.

Reuters s odvoláním na dva vysoce postavené americké činitele ale uvedl, že neexistují žádné důkazy o napojení střelce z Las Vegas na jakékoli mezinárodní teroristické skupiny. Jeden z nejmenovaných činitelů agentuře řekl, že Paddock měl v minulosti psychické problémy.

Ani z dosavadních informací americké policie nevyplývá, že by střelba v Nevadě byla teroristickým aktem s islamistickým pozadím. Vrah Stephen Paddock, který spáchal sebevraždu, podle policistů nebyl napojen na žádnou radikální organizaci. Jeho motiv je nejasný.

Islámský stát se občas hlásí k akcím, se kterými nejspíš nemá přímé spojení, ale u kterých se cítí být inspirátorem.

Prezident Donald Trump, který dnes v Bílém domě masakr komentoval a vyjádřil soustrast pozůstalým, se o případné odpovědnosti teroristů z Islámského státu nezmínil.

Není zde článek celý?