Koalice USA přiznala smrt 786 civilních obyvatel následkem jejích útoků

Koalice v čele s USA v boji proti skupině Islámský stát přiznala smrt 786 civilních obyvatel následkem útoků v Sýrii a Iráku od začátku vojenské operace proti teroristům.

„K dnešnímu dni na základě dostupných informací operační štáb dochází k závěru, že minimálně 786 civilních obyvatel bylo neúmyslně zabito útoky koalice od zahájení operace Neotřesitelné odhodlání (proti IS — red.),“ uvádí se ve zprávě koalice.

Západní síly uvedly, že ze 1266 zpráv o smrti civilních obyvatel se potvrdilo pouze 0,35 %. V září byla ukončena prověrka 127 zpráv. Smrt lidí se potvrdila v 16 případech (10 takových zpráv bylo založeno na vlastních údajích koalice, ostatní — na údajích médií a dalších zdrojů). V současné době se prověřuje ještě 519 takových zpráv.

V koalici také hovořili o obětech mezi iráckými bezpečnostními silami a Syrskými demokratickými silami (SDS). Podle jejich hodnocení následkem operace na osvobození Mosulu v Iráku od října 2016 do července 2017 zahynulo 1,2 — 1,5 tisíce vojáků a zraněno bylo kolem osmi tisíc. Ztráty SDS při osvobozování Rakky a dalších obcí tvořilo 1,1 tisíce padlých osob a více než 3,9 tisíce zraněných.


Není zde článek celý?