Krutý pohled až na dno kolaborace

Pořád čekáme a bojíme se, kdo na sebe vezme ten úkol se znemožnit a zesměšnit v koalici s Andrejem Babišem. Úkol je tentokrát mnohem těžší než před čtyřmi lety.

  1. Už nejde předstírat, že je Babiš normální politik. Jeho antiliberální a antisystémové tendence jsou jasné dokonce už i panu Jurečkovi. I když zrovna pro něj to ještě neznamená zásadní překážku k pobytu ve vládě, tak je již jasné, že koalice s ANO tentokrát vyžaduje opravdu velkou dávku bezectnosti.
  2. Babišova trestní kauza nezmizí ani prezidentskou abolicí a nad vládou se bude i nadále vznášet přízrak kradení evropských peněz.
  3. Ze všeho nejhorší je ale Sobotkovo memento. Kolaborace s predátorem sice dokáže zajistit dočasnou držbu prebend, ale za cenu naprostého a jistého sebezničení. Už tu není jen argument – v Česku tak podivně nedoceněný – že kolaborace způsobuje morální hypotéku (neboli zkurvení), ale zjistilo se navíc, že tato obchodní činnost nevede k dostatečně trvalému uspokojení, natož k úctě u voličů. Proč by volič měl volit pánovy sluhy, když může rovnou volit jejich pána? Proč by volič vybral křesťansky orientovanou vládu Babiše nebo sociálně orientovanou vládu Babiše, když si prostě rovnou může zvolit Babiše? Originál bez přívlastků.
  4. Lehký pohled až na dno vlastní kolaborace navíc komplikuje jistota, že ta mnohokrát vzývaná kontrola Babiše spoluúčastí ve vládě je hloupou iluzí. Pobyt demokratů ve vládě s Babišem nebude humanizovat Babiše, nýbrž dehumanizovat ty takzvané koaliční demokraty. Budou odpovědní za jeho činy. A že ty činy budou často přečiny je jistotou. Je to přirozený způsob Babišova pobytu na tomto světě. A doufat v jeho polepšení může třeba papež František. Ten to má v popisu práce. Ale pro soudné demokraty je taková představa jen pouhou Fata morganou.

Inu, uvidíme, kdo na sebe vezme ten „kříž“, že si sedne do vládní limuziny a na prostorné ministerstvo a bude jako páter Herman poslední čtyři roky provozovat morálně nezávazné dobro a přitom ostudně sloužit ještěrovi. Kdo na sebe vezme ten úkol vznešeného maskování, že je všechno v pořádku, když se přitom hroutí základy civilizované společnosti.

Bylo by tak dobře, kdyby to nikdo neudělal. Argument, že Babiš jinak vytvoří koalici s SPD a Okamurou je úplně směšný. Tu totiž udělá ve skutečnosti po obsahové stránce ve skrytosti stejně. Kdyby vznikla transparentně a otevřeně, tak by byl pod skutečnou veřejnou kontrolou a velmi brzy by ho to zničilo. A on to dobře ví. Proto tak touží po tom, aby se s ním někdo spustil.

Babiš bude i nadále silný, když se s ním budou demokraté spouštět. A budou s ním do budoucna kolaborovat. Výsledkem ale nebude pokračování demokracie, nýbrž spoušť, rozklad demokracie, demoralizace a zakrývání podstaty situace. Když ale demokraté nechají Babiše svému vlastnímu osudu a nebudou ho legitimizovat, tak uhájí docela silný demokratický proud v české společnosti a nebudou zakrývat demontáž demokracie svojí účastí neboli kolaborací. Budou mít volné ruce bránit svobodu a právní řád. A o to tu teď jde.

Chcete číst i tištěnou verzi deníku FORUM 24? Nový magazín Revue FORUM si můžete předplatit prostřednictvím sbírky na portálu HitHit.cz.

Není zde článek celý?