Lavrov obvinil koalici USA ze „smrtelně nebezpečných provokací“ v Sýrii

USA v Sýrii smrtelně nebezpečně provokují ruské vojáky, oznámil v rozhovoru pro noviny Asharq Al-Awsat ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Podle ministra znepokojuje Moskvu „polovičatá taktika“, kterou vede Washington a jeho spojenci v Sýrii.

„Při použití dvojitých standardů, dělení teroristů na „špatné“ a „méně špatné“, uhánění do koalice s politickými motivy, zapomínání na nutnost sankcí RB OSN vůči své aktivitě, je těžké mluvit o efektivitě antiteroru. Islámský stát se začal bortit právě díky útokům ruských VKS a díky nátlaku syrské armády,“ sdělil.

Lavrov zdůraznil, že ruská strana má mnoho otázek k USA vedeným silám v Sýrii.

„Jednou údajně nechtěně zaútočí na syrské VS, po čemž islamisté protiútočí, jednou poštvou jiné teroristy na strategicky významná místa, kde byla obnovena zákonná vláda oficiálního Damašku, jednou smrtelně nebezpečně provokují naše vojáky. Vyzdvihnu i mnohonásobná náhodná zasažení civilních objektů, která vedla ke smrti stovek civilistů,“ uvedl.

Ministr poznamenal, že je z pohledu mezinárodního práva koalice vedená USA v Sýrii nezákonná.

„Nebudu pronikat do detailů, ale je potřeba začít od toho, že je koalice z pohledu Syřanů a mezinárodního práva v Sýrii nezvaným hostem. A syrská vláda je trpělivá do té doby, kdy je jednání koalice zaměřeno na boj s teroristy na území země,“ sdělil.

Podle slov ministra je účast VKS v boji s teroristy IS zacílena nejen na zabezpečení národní bezpečnosti Ruska, ale i na zesílení globální a regionální stability.

Lavrov ujistil, že Rusko bude dále usilovat o mírové, politicko-diplomatické zregulování mnohonásobných krizí a konfliktů na Blízkém východě a v Severní Africe. „Zveme k čestné spolupráci všechny, kteří jsou na to připraveni,“ dodal.


Není zde článek celý?