Lavrov okomentoval možnost výstupu USA z jaderné dohody s Íránem

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov hovořil o plánech USA vystoupit z jaderné dohody s Íránem. Prohlásil, že je těžké si představit, jak je možné právnicky z této dohody vystoupit.

„Celý paket je schválen rezolucí Rady bezpečnosti OSN a náleží k povinnému vyplnění. A čestně řeknu, nevím, co bude vyhlášeno Američany v nejbližších dnech…, ale s ohledem na ten status, který tato dohoda má, včetně rozhodnutí o schválení nejvyššího orgánu, který odpovídá za mír a bezpečnost, je těžké pro mě si představit, jak je možné z právnického hlediska vystoupit z dohody, která je produktem kolektivní práce a je přiznaným aktem mezinárodního práva,“ řekl Lavrov během tiskové konference s kolegou z Burundi.

Lavrov prohlásil, že Společný obecný plán činností na řešení íránského jaderného problému je objemný soubor dokumentů, ve kterých „jsou do detailů napsány aspekty dohody, včetně konkrétních mechanismů projednávání jakýchkoli námitek“.

„Mohu vás ujistit, že všichni ostatní účastníci dohody „šestky“ i Íránu, kromě USA, již veřejně prohlásili, že trvají na plnění dohody,“ dodal ministr.


Není zde článek celý?