Lovochemie čelí trestnímu oznámení kvůli tomu, co vypouští do ovzduší

Chemická továrna Lovochemie v Lovosicích na pozadí Českého středohoří. | FOTO: ČTK

Lovosická Lovochemie, která je jednou ze základních částí holdingu Agrofert, čelí trestnímu oznámení. Podal ho Dalibor Mikulenka z Velkých Žernosek. „Často si všímám, jaký dým z tohoto průmyslového komplexu vychází. Když jsem jel okolo a právě vycházel žlutooranžový kouř, došla mi trpělivost a zavolal jsem na policii,“ řekl deníku FORUM 24 Dalibor Mikulenka. Jeho oznámení nyní řeší odbor hospodářské kriminality v Litoměřicích.

Žádá po vyšetřovatelech, aby přivolali soudního znalce, odebrali vzorky vypouštěných látek a zjistili, zda není ohroženo životní prostředí. „Továrny jsou v těsné blízkosti CHKO České středohoří, ve vzdálenosti 1,7 km, je na kopci Radobýlu evropsky významná lokalita Natura 2000 se speciálním režimem,“ vysvětluje Dalibor Mikulenka, povoláním vinař v Žernosekách. Barevný dým, který vedl k trestnímu oznámení, vycházel z komína Lovochemie 2. října odpoledne. Podle vyjádření Agrofertu jde o běžný jev na celém světě.

„V pondělí 2. 10. 2017 byl v odpoledních hodinách prováděn nájezd výrobny kyseliny dusičné KD6. Nájezd výrobny se provádí podle schváleného provozního řádu a barevné exhalace jsou běžným doprovodným efektem nájezdu tohoto typu výroby na celém světě. Jde o stav plně respektující platné zákony, neohrožující ani bezpečnost, ani zdraví obyvatel,“ brání postup Lovochemie Jan Pavlů z divize komunikace Agrofertu. Pro deník FORUM 24 dále dodal, že předmětná výrobna KD je osazena kontinuálním měřením emisí, které zaznamenává hodnoty i během nájezdu. „Protokoly z tohoto měření jsou kontrolovány ze strany správních orgánů, které neshledaly pochybení ze strany Lovochemie. Veškeré limity pro exhalace stanovené krajským úřadem byly v době nájezdu dodrženy,“ dodal Jan Pavlů.

Vedoucí lovosického odboru životního prostředí Vojtěch Hamerník pro Deník uvedl, že nájezdy mají podle všech relevantních měření minimální dopad na životní prostředí.

Chemička však měla už v minulosti problémy s poškozením životního prostředí. Například v září 2014 vypustila do řeky Labe amoniak, zemřely stovky ryb. Česká inspekce životního prostředí Lovochemii vyměřila pokutu sto tisíc korun. Otrava ryb v Labi byla tehdy v regionu vyhlášena jednou z nejdůležitějších událostí roku. Rovněž v září 2014 chemička vypustila do ovzduší čpavek. Nechala uzavřít komunikaci první třídy, která okolo areálu vede. Tehdejší starostka Lovosic si následně stěžovala, že vedení města nebylo o úniku informováno. Zástupce Lovochemie tehdy tvrdil, že vedení města informovali. O rok dříve, v roce 2013 zase rybáře na břehu Labe vyděsil hustý dým, který se z chemičky valil. Tehdy měla pro změnu továrna poruchu na energetice.

Není zde článek celý?