Média oznámila, kdo doporučil Trumpovi změnit přístup k íránské otázce

Stálá zástupkyně USA při OSN Nikki Haleyová doporučila prezidentovi USA Donaldu Trumpovi, aby neuznával skutečnost, že Teherán dodržuje dohodu o jaderném programu, píše časopis Politico.

Podle jeho informace ministr zahraničí USA Rex Tillerson a šéf Pentagonu James Mattis Trumpa v červenci přemluvili, aby uznal, že Írán dohodu dodržuje, protože americký prezident neměl dostatečné důvody k prohlášení, že Írán ji porušuje.

Avšak kdežto jiní členové prezidentovy administrativy vystupovali pro opatrnější přístup k této otázce, měla stálá zástupkyně USA při OSN jiný názor, podotýká se v článku.

„Dovolte mi, abych to odůvodnila,“ řekla Haleyová v průběhu červencové schůzky, cituje Politico s odvoláním na vlastní zdroj. Prezident odpověděl kladně. Časopis podotýká, že Haleyová se stala Trumpovým „vnitřním hlasem“ v otázce íránské jaderné dohody, a dodává, že ji pokládají za potenciální nástupkyni Rexe Tillersona ve funkci ministra zahraničí.

V pátek prezident USA Donald Trump v provolání k národu prohlásil, že odmítá Kongresu potvrdit, že Írán dodržuje dohodu o jaderném programu. Trump nepopíral formálně na mezinárodní úrovni plnění dohody Íránem.


Není zde článek celý?