Média pojmenovala možnou příčinu pádu Su-24 v Sýrii

Letadlo VKS RF Su-24, které se v úterý rozbilo na letecké základně Hmímím, nemělo žádnou šanci, aby vzlétlo, uvádí noviny Kommersant s odvoláním na zdroje.

Ministerstvo obrany dříve informovalo o smrti posádky ruského frontového bombardéru Su-24 v Sýrii. Při vzletu z letiště Hmímím mělo letadlo nehodu.

Podle informací zdroje novin bylo letadlo v takzvaném nevzletovém stavu. Mohlo to být následkem chyby posádky, ale i technických nedostatků.

„Například indikátory v kabině pilota ukázaly, že je letadlo připraveno ke vzletu, ale ve skutečnosti nebyly stabilizátor, klapky a sloty přepnuty do režimu vzletu. Piloti podle jeho slov do poslední chvíle počítali s tím, že s letadlem vzlétnou do vzduchu, ale když dosáhli vzletové rychlosti, tak už nemohli Su-24 ani zastavit, ani se katapultovat,“ píší noviny.

Přesněji pomůže stanovit příčinu nehody černá skříňka, už je objevena, uvádí Kommersant.

Vojenské zdroje novin uvedly, že se incident stal ve chvíli odletu na bojový úkol. Velitel Jurij Medvědkov a navigátor Jurij Kopylov měli zaútočit na místa velení a sklady zbraní islamistů v Dajr az-Zauru. Před vzletem odborníci kompletně prověřili letadlo, stížnosti na jeho stav nebyly. Medvědkov a Kopylov byli považováni za zkušené letce, oba měli zkušenosti s pilotováním letadla v malých a velmi malých výškách, v nočních podmínkách a také při meteorologickém minimu. Vojáci opakovaně vylétali na bojové úkoly v Sýrii.


Není zde článek celý?