Města MS 2018 vyhlásí válku proti komárům

Před fotbalovým mistrovstvím světa letiště vybaví speciálními rámy, které měří teplotu těla a vydezinfikují místa, kde se budou shromažďovat fanoušci.

Uvádělo se dříve, že ruská letiště budou vybavena bezkontaktními systémy, které budou sledovat teplotu těla. To umožní odhalení nakažených lidí dříve, než rozšíří virus. Pokud bude nějaká nemoc odhalena, člověk bude dezinfikován a vyslán na odpočinek.

Znepokojení vyvolává to, že s přílivem turistů roste nebezpečí. Návštěvníci z tropických a subtropických zemí mohou přivést arbovirové infekce (viry přenášené krev sajícím hmyzem).

Na podporu stabilní epidemiologické situace města nakoupí mobilní dezinfekční místnosti. Na jaře budou také vodní plochy, které se nachází do pěti kilometrů od sportovních objektů MS 2018, ošetřeny proti množení komárů a hmyzu.

Podle ředitele laboratoře přirozeně přenosných infekcí Centrálního výzkumného ústavu epidemiologie Alexandra Platonova je ošetření namířeno na zničení larev much, komárů, klíšťat a dalšího hmyzu.

„Pokud jde o ošetření vodních ploch, jedná se tam hlavně o zničení larev komárů,“ říká Platonov.

Jak expert vysvětlil, komáři snáší vejce do vody. Proto se při likvidaci komárů začíná z larev a voda je ošetřena speciálním chemickým prostředkem.

„Komáři mohou přenášet infekce, například jde o Západonilský virus, vysvětluje expert. Tato metoda v Rusku není moc rozšířena. Většinou jsou takto ošetřena rekreační místa, aby tam bylo méně komárů.“


Není zde článek celý?