Mizérie, tragédie, zoufalost. Start Účtenkovky provází slabší účast, chyby a zásahy do soukromí

„Mizérie, tragédie, zoufalost.“ Takto nelichotivými slovy častovali uživatelé start Účtenkovky z dílny ministerstva financí, píšou Lidové noviny. Už nyní je zjevné, že počáteční účast je několikanásobně nižší než na Slovensku s polovičním počtem obyvatel. Rozjezd loterie provázejí vážné chyby a stížnosti na porušení ochrany soukromí.

Když se před čtyřmi lety spouštěla podobná účtenková loterie na Slovensku, provázely její start chvalozpěvy. Ani v českých médiích tehdy nebyla nouze o titulky „Na Slovensku je účtenkové šílenství“ nebo „Slováci propadli účtenkové loterii“, odrážející nečekaně vysoký zájem v prvních dnech.

Slovensko: Skvělý start, nakonec fiasko

Hned první den poslalo do soutěže účtenky 253 tisíc Slováků a druhý den odpoledne bylo hlášeno 665 tisíc zaregistrovaných účtenek. „Takovýto nápor registrujících jsme nečekali,“ přiznal tehdy Ladislav Krška, generální ředitel státní firmy Tipos, která měla provoz loterie na starosti.

„Věříme, že úspěšnost výběru daně bude lepší. Je důležité, aby si lidé uvědomili, že když jim někdo vystaví doklad a DPH si přitom nechá v kapse, je to čistá krádež,“ komentoval tehdy účtenkové nadšení východních sousedů Ficův ministr financí Peter Kažimír.

Záhy se však ukázalo, jak hluboce se mýlil. Počáteční nápor vystřídalo vystřízlivění a deziluze, když ze sedmi milionů účtenek, které byly zaslány do prvního slosování probíhající tu po dvou týdnech, spadl zájem až na současných několik stovek tisíc, přičemž reálný počet hráčů je násobně nižší.

Nejenže si mnozí uvědomili, že pravděpodobnost získat hodnotnou cenu je neúměrně nízká, ale popularitě loterie nepomohly ani skandály, když tamní finanční správa zjistila případy, že účtenky zaslané do loterie nepocházely přímo z prodejen, ale vyráběli je podvodníci, kteří s nimi obchodovali.

Přínos loterie pro státní pokladnu je zanedbatelný a rozhodně neodpovídající původním velkolepým záměrům vlády. S odstupem času odhaduje samotné slovenské ministerstvo financí její dodatečný výnos na 0,17 procent vybrané DPH.

Stát žehlí mizerný start

Start Účtenkovky v České republice je mnohem rozpačitější. Provázejí jej titulky „Stát žehlí mizerný start Účtenkovky“ (Lidové noviny, sic!), „Druhý den Účtenkovky provázely opravy programu a stížnost k Úřadu pro ochranu osobních údajů“, „Účtenkovka sklízí posměch. Aplikace nefunguje a míjí se publikem“ nebo „Nesmyslná oprávnění a zbytečné soukromé údaje“.

Ministerstvo financí současně tvrdí, že počty účastníků bude zveřejňovat po měsících. První oficiální data tedy budou k dispozici až po volbách. Dosavadní zprávy nasvědčují tomu, že startovní účast Účtenkovky je u nás zatím výrazně nižší než na Slovensku. Ministerstvo financí uvedlo, že za první dva dny dosáhl počet registrovaných hráčů 160 tisíc, což sice ministr Pilný pochvaluje, nicméně účast neodpovídá počáteční euforii u slovenských sousedů.

DIČ v pochybné loterii

Ministerstvo si přitom zaplatilo průzkum u své dvorní agentury STEM, podle kterého bude Účtenkovka motivovat k účasti 70 procent občanů. Opravdu bude mít tolik lidí zájem účastnit se loterie s nepatrnou šancí na výhru, kde navíc 95 procent cen dosahuje výše 100 korun? Ministerstvo ovšem plánuje nasadit propagační kampaně za miliony korun.

Rozjezd státní loterie placené z peněz daňových poplatníků a ročními náklady téměř 90 milionů korun provázejí vážné problémy. Těmi relativně nejmenšími jsou výpadky systému, kdy řada hráčů nemohla po zdlouhavém, složitém i opakovaném zadání dvanáctimístného kódu a dalších údajů data odeslat.

Ostrý start Účtenkovky ovšem odhalil systémové vady, které jsou ještě závažnější. Mnohým podnikatelům velmi vadí, že se při registraci účtenky do loterie EET uvádí DIČ obchodníka, které bude mít k dispozici soukromá firma provozující loterii.

„Nemám rád jakýkoli hazard a ze zásady nesázím,“ píše jeden z dotčených obchodníků poslancům. „Nepřeji si, aby mé DIČ, to jest mé rodné číslo, bylo uváděno v tak pochybné loterii, jakou je Účtenkovka,“ dodává s tím, že se nikdo podnikatelů neptal na souhlas, zda může být takto s jejich osobními údaji manipulováno.

Kvůli neoprávněnému přístupu k citlivým datům podalo hnutí STAN podnět k Úřadu pro ochranu osobních údajů. Nejen tuto praxi kritizují opoziční ODS a TOP 09, požadující zrušení Účtenkovky. Loterii považují za udavačskou, což potvrzuje samotné ministerstvo financí.

Zbytečná osobní data

„V České republice můžeme díky Účtenkovce přispět k lepšímu fungování své země úplně dobrovolně, jednoduše a ještě k tomu vyhrát třeba milion korun,“ uvádějí ministerští úředníci na speciálně zřízeném webu, kde je možné se zaregistrovat. Jinými slovy si stát vytváří dobrovolnou armádu kontrolorů – konfidentů státní správy, kteří dle jeho slov „zvyšují efektivitu evidence tržeb a přispívají k řádnému výběru daní“.

Zcela absurdní je i zjištění, že stát požaduje nadstandardní nároky nejen na soukromí podnikatelů užívajících EET, ale i účastníků loterie. Pod státním drobnohledem jsou samotní kontroloři z řad občanů, kteří musí zadávat zbytečná osobní data, přestože drtivá většina z nich nic nevyhraje.

V naprostém úžasu zůstali uživatelé mobilní aplikace. Když si chtěli Účtenkovku instalovat na svůj telefon, objevil se jim na displeji požadavek na zpřístupnění informací o jejich telefonických hovorech a číslech v databázi. Ministerstvo financí slíbilo, že chybu napraví s neuvěřitelným zdůvodněním.

Uvedlo, že se jedná o nadbytečný a ryze formální požadavek, který „souvisí s vývojem jednotlivých verzí mobilní aplikace ze strany dodavatele aplikace.“  Copak si toho nikdo nevšiml při tak dlouhé fázi přípravy, jestliže se s loterií počítalo od samotného záměru EET? Musí na to upozornit první den provozu uživatelé?

Šlendrián nebo záměr?

Účtenkovku provozuje společnost Diebold Nixdorf, která zvítězila ve výběrovém řízení, do něhož se přihlásila jako jediný uchazeč. Už to samo o sobě vyvolává pochybnosti, stejně jako 15 milionů ročně, které jí mají plynout za roční provoz systému.

Za takový šlendrián a laxní přístup k ochraně osobních dat (pokud vyloučíme záměr, na který se hned první den přišlo) by měly minimálně následovat sankce, pokud tedy ANO a ČSSD nehodlají nesmyslnou Účtenkovku rušit. Jenže ani toho se od této garnitury nedočkáme.

Není zde článek celý?