Na MZV RF řekli o inscenaci chemického útoku v Sýrii

Rusko se přiklání k verzi, že incident s chemickými zbraněmi, k němuž došlo v syrském Chan-Šajchúnu 4. dubna, měl inscenační ráz, prohlásil ředitel departamentu pro otázky nešíření a kontroly zbraní MZV RF Michail Uljanov.

„Očekáváme, že bude důkladně prozkoumána také verze inscenace tohoto incidentu, k níž se, upřímně řečeno, stále více přikláníme,“ prohlásil na briefingu o syrských chemických aktech na okraj 72. zasedání Valného shromáždění OSN.

Ve svém referátu pochyboval o tom, že v Chan-Šajchúnu byla použita letecká puma: rozměry a geometrický tvar trychtýře na místě incidentu svědčí o tom, že nádrž se sarinem explodovala na zemi. „Nejspíše bylo improvizované výbušné zařízení položeno na povrchu země a v nádrži byly nejvíce 1 až 2 kilogramy bojové otravné látky,“ podotkl Uljanov.

Upozornil také na to, že na zveřejněných na webu fotografiích dětí, které údajně útokem utrpěly, měly děti maximálně rozšířené zornice, kdežto v případě použití sarinu by se měly naopak maximálně zúžit. „Podle všeho byly děti zobrazené na fotografiích vystaveny vlivu psychotropních látek,“ řekl Uljanov.


Není zde článek celý?