Názor: výbuchy zbrojních skladů na Ukrajině jsou pokusem utajit „šedá schémata“

U Vinnice vybuchlo více munice, než OSU použily za tři roky konfliktu v Donbasu, uvádějí ukrajinská média. Politický analytik Stanislav Byšok v pořadu rádia Sputnik vyjádřil názor, že případ poškodí image Ukrajiny na Západě.

Následkem výbuchů vojenských skladů u Vinnice bylo zničeno více střeliva, než ukrajinská armáda vyčerpala během tří let konfliktu na jihovýchodě země. Uvádí to TSN.
Podle informací televizního kanálu se ve skladech v Kalinovce nacházelo asi 200 tisíc tun nábojů, min a raket. Přitom značná část střeliva byla ve špatném stavu.

Podle údajů Ministerstva obrany Ukrajiny bylo následkem výbuchů a požárů zničeno 32 tisíc tun nábojů v hodnotě 800 milionů dolarů. Přitom během tří let operace v Donbasu, jak uvádí TSN, ukrajinská armáda použila 24 tisíc tun střeliva.

Večer 26. září ve skladech u Vinnice detonovala munice. Z obce Kalinovka, blízko níž se nacházejí sklady, a z okolních vesnic bylo evakuováno více než 30 tisíc obyvatel. Ukrajinské úřady uzavřely vzdušný prostor v okruhu 50 km od zóny požáru.

Ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko před časem oznámil, že příčinu výbuchů ve skladech u Vinnice byla „diverze“ ze strany Ruska. Naopak ukrajinský hlavní vojenský prokurátor Anatolij Matios vyvrátil zprávy o tom, že výbuchy způsobil diverzant.

Politický analytik Mezinárodní monitorovací organizace CIS-EMO Staniskav Byšok v pořadu rádia Sputnik hovořil o jiných verzích mimořádné události.

„První verze, o níž okamžitě hovořila ukrajinská vláda (diverze ze strany Ruska), neobstojí před žádnou kritikou. Ale další dvě, jak se mi zdá, jsou pravděpodobné: je to nedbalost a snaha utajit šedá a černá schémata, podle nichž mohly být tyto zbraně prodávány zemím, kde probíhají válečné akce, a to i teroristickým organizacím. Je jasné, že když provedete takový výbuch, nebude možné stanovit, kolik tam bylo zbraní ve chvíli mimořádné události. Takže je možné odepsat ohromné množství zbraní,“ uvedl Stanislav Byšok.

Podle názoru odborníka událost poškodí image Ukrajiny na Západě.

„Je to obrovský úder pro image ozbrojených sil uvnitř země i pro Ukrajinu jako stát v očích EU a USA. Jestliže Ukrajina nemůže nebo nechce kontrolovat vlastní zbraně, tak je dost těžké dodávat jí další zbraně, jednat o integraci a účasti ve společných vojenských cvičeních,“ domnívá se Stanislav Byšok.


Není zde článek celý?