Něběnzja pochválil stálého zástupce Británie při OSN za znalost výroků Lavrova

Stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Něběnzja poděkoval britskému kolegovi Matthew Rycroftovi, který citoval na zasedání Rady bezpečnosti výrok ministra zahraničních věcí RF Sergeje Lavrova o nutnosti vyšetřovat všechny případy použití chemických zbraní v Sýrii.

Rusko zablokovalo včera v Radě bezpečnosti OSN Amerikou připravenou rezoluci o prodloužení mandátu mise OSN a OPCW pro vyšetřování chemických útoků v Sýrii.

Po hlasování citoval Rycroft slova „představitele jedné z členských zemí Rady bezpečnosti“, který prohlásil, že „použití chemických zbraní kýmkoli musí být Radou bezpečnosti důkladně vyšetřováno“.

„Jsou to moudrá slova. Ví někdo, kdo je pronesl před čtyřmi lety? Vaše předpoklady? Byl to ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov. Tato slova ztratila veškerý smysl“, obrátil se na členy Rady Rycroft.

Něběnzja nenechal komentář britského kolegy bez povšimnutí. „Odpovídám váženému zástupci Spojeného království a potvrzuji všechno, co říkal ministr Lavrov, jehož dnes citoval. Děkuji vám za to. Vyšetřovat se musí každá epizoda, a viníci mají být vypátráni a potrestáni. O to právě usilujeme“, prohlásil Něběnzja.

Zdůraznil, že je připraven se vrátit k otázce prodloužení mandátu Společného mechanismu vyšetřování po zveřejnění referátu expertů o Chan Šajchúnu a jeho projednání v Radě bezpečnosti. „A podíváme se, jaký má být referát Společného mechanismu vyšetřování, aby dělal svou práci objektivně a profesionálně“, řekl Něběnzja.


Není zde článek celý?