Nejdůvěryhodnější politik Stropnický? Slabý ministr, kterého Babiš nebere vážně

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a místopředseda hnutí a ministr obrany Martin Stropnický | FOTO: ČTK

V zářijovém průzkumu důvěryhodnosti politiků se ministr obrany Martin Stropnický posunul na první místo, zatímco Andrej Babiš se stále propadá. Oč slabší výkony Stropnický předvádí ve svém resortu, který mu evidentně nesedl, o to více překypuje loajalitou ke svému šéfovi, který jím očividně pohrdá.

Ať už lze na žebříčky popularity politiků nahlížet s jistou rezervou, vždyť pamatujeme doby sedmdesátiprocentního nejpopulárnějšího politika Stanislava Grosse, přesto poslední průzkum agentury CVVM stojí za povšimnutí.

V první řadě se potvrdil dlouhodobý sestup Andreje Babiše, kterému od ledna 2015 spadla podpora o třetinu z 59 na současných 37 procent. Proti dubnu přitom klesla o šest procent, což neladí s úvahami některých komentátorů, že se kauza Čapí hnízdo ve veřejném mínění nijak neprojevila.

Andreje Babiše, který se momentálně ocitá na třetím místě, v čele žebříčku vystřídal jeho kolega z vedení hnutí ANO Martin Stropnický, kterému naopak popularita stoupla na 43 procent. Čím si to zasloužil?

Nějaká mezinárodní pověst je mi ukradená

Stropnický na sebe poprvé zřetelněji upozornil před třemi roky televizní rolí plukovníka Tomečka v seriálu Kriminálka Anděl. V jednom z dílů se zhostil úlohy vyšetřit dealerství drog vojáků, kteří se vrátili z mise v Afghánistánu. Vojáci jsou popisováni jako vrazi, dealeři drog, chuligáni, zločinci.

Seriálový Tomeček v závěru udeřil na armádního plukovníka Peterku, jenž se problém obchodování vojáků s opiem snažil ututlat a zabránit tak skandálu: „Nezlobte se na mě, ale nějaká mezinárodní pověst a rotace Afghánistánu jsou mi ukradené.“ A poslal ho do tepláků.

Když se na Stropnického snesla opoziční kritika, blahosklonně ji odrážel s tím, že jde o pouhou fikci. To je jistě pravda, jenže pokud je scénáristům TV Nova pověst našich – ve skutečnosti spojenci velmi oceňovaných – jednotek v Aghánistánu ukradená, neměla by být ukradená ministrovi obrany.

Stropnický nepochopil, že už není jen herec, ale člen vlády, který ovlivňuje veřejné mínění. Účast v příběhu očerňujícího afgánské jednotky, ne nepodobného přístupu nechvalně proslulého difamačního seriálu Třicet případů majora Zemana, měl zkrátka odmítnout. Se schizofrenií herec-ministr se potýká dodnes.

Tvář z billboardů ANO

Stropnický byl jednou z tváří z billboardů, které před minulými parlamentními volbami propagovaly nově vzniklé hnutí ANO. Martin Komárek, Jiří Zlatuška a Ivan Pilný už nekandidují, Helena Válková bojuje na hraně volitelnosti a Věra Jourová byla odsunuta do Bruselu. Stropnický zůstal z původní sestavy populárních maskotů jediný. Nahradily ji osvědčené kádry Agrofertu a loajální manažeři z vlády a regionů.

Více než téměř neviditelné působení v resortu zaujaly peripetie kolem jeho kandidatury na prezidenta, které nakonec sklouzly do nedůstojných veletočů. S myšlenkou, že by hnutí ANO postavilo vlastního kandidáta, přišel Andrej Babiš loni v říjnu.

„Já jsem panu Stropnickému říkal, ať se rozhodne, jestli chce kandidovat. Je to na něm. Neznám nikoho lepšího, než je on,“ tvrdil tehdy. A Stropnický kandidaturu nevyloučil, ačkoli se o návrhu poprvé dozvěděl z médií.

Ještě v lednu se jeho účast v prezidentské volbě zdála reálná. „Nemyslím, že jako hnutí bychom se měli řídit tím, jestli do toho pan prezident půjde nebo nepůjde,“ okomentoval tehdy situaci Stropnický s tím, že svého kandidáta hnutí ANO představí do léta.

Stropnický na to nemá

Poté, co Miloš Zeman v březnu znovu ohlásil kandidaturu, však došlo k obratu. Šéf hnutí ANO odmítl, že by ve volbě prosazoval vlastního kandidáta a žádnou kampaň dělat nebude. „Nikdy jsem od pana Stropnického neslyšel, že by chtěl kandidovat na prezidenta,“ doplnil. Naopak Miloš Zeman je podle něj těžko porazitelný kandidát a jasný favorit prezidentské volby.

Definitivní ortel vyřknul v dubnu, kdy Lidové noviny v článku s výmluvným titulkem „Babiš zařízl ambice Stropnického“ popsaly, že pokud bude chtít ministr obrany kandidovat na prezidenta, bude si muset sám obstarat tým a peníze na kampaň.

Z těchto posunů je patrné, že pro oligarchu je mnohem podstatnější posilování mocenského dvojbloku s prezidentem Zemanem, který se projevil i prezidentovým torpédováním kauzy Čapí hnízdo.

Babiš poté při setkání se studenty v Olomouci upřímně objasnil, co si o Stropnickém skutečně myslí. Na dotaz, proč ho nenavrhne jako protikandidáta Zemanovi, odpověděl: „Stropnický na to nemá. Když chce kandidovat, nechť jde, ale nechť to odmaká. Když je Pražský maraton, já tam tři hodiny chodím mezi lidmi, a on to s*re.“

Ambiciózní Stropnický je naopak vůči Babišovi hyperloajální. Nikdy šéfa ani náznakem nekritizoval, obhajuje ho i v citlivé kauze Čapí hnízdo. „Nepřijde mi to jako porušení norem a zákonů, které v té době platily. Stejně jako otázka korunových dluhopisů,“ odmítl dvě policií vyšetřované kauzy, když v první z nich už padla obvinění.

Konečně modernizujeme?

Ministr obrany se s Babišem objevuje na billboardech i v současné kampani a neštítí se přitom lživých manipulací. Heslo „Jsme to my, kdo konečně modernizuje naši armádu“ je v rozporu s realitou.

V roce 2016 tvořily armádní investice 4,3 miliardy korun, tj. 10,5 procenta resortního rozpočtu. V krizových letech 2010 – 2012 se přitom modernizovalo více, od 8,2 do 11,6 miliard korun ročně s podílem na rozpočtu od 19,2 do 22,8 procenta.

Babišova bájná lhavost je už integrální součástí strategie hnutí ANO a Stropnický zjevně nemá žádné zábrany se do ní zapojit. Podobné je to i s jím deklarovaným prozápadním směřováním. Přestože stále zdůrazňuje význam zakotvení České republiky ve spojeneckých strukturách, ve výhodné době ekonomického růstu nijak nepohnul s podílem výdajů na obranu, které se stále pohybují kolem jednoho procenta HDP. Členské země NATO se přitom zavázaly ke dvěma procentům HDP.

Miliardové obchody bez výběrového řízení

A když už ministerstvo obrany potvrdí velké miliardové armádní zakázky, jsou většinou bez výběrového řízení směřovány do rukou současného největšího armádního dodavatele Czechoslovak Group. Její majitel Jaroslav Strnad má přitom přes sponzorství prozemanovské Strany práv občanů výborné vazby na českého prezidenta.

Strnadova společníka v několika firmách, slovenského oligarchu ruského původu Alexeje Beljajeva, zase pojí dlouholeté přátelství s Andrejem Babišem od dob jejich působení v podniku zahraničního obchodu Petrimex.

Stejně tak musí ministr obrany vědět, že se jedna ze Strnadových firem Excalibur Army zapletla do podezřelých armádních obchodů, které jdou nyní k soudu. A že se zbraně exportované skupinou Czechoslovak Group za podivných okolností octly v embargovaném Ázerbájdžánu, o čemž informovali Reportéři ČT.

Nic z toho zřejmě Stropnickému nevadí. Nejdůvěryhodnější politik dnes dělá dobrovolně hnutí ANO stafáž „babišovce s lidskou tváří“, přestože ho samotný Babiš nebere vážně.

Není zde článek celý?