Nejen Čapí hnízdo. Podezřelé obchody Babišova švagra Martina Herodese

Andrej Babiš obhajuje Čapí hnízdo na mimořádné schůzi Sněmovny dne 23. března 2017 | FOTO: ČTK

Jméno Babišova švagra Martina Herodese se skloňuje v souvislosti se zhruba jedenácti osobami, které čeká obvinění v kauze Čapí hnízdo. Měl se podílet na machinacích sloužících k zakrytí skutečného vlastníka farmy. V téže době se však podílel na dalších podezřelých obchodech se společností Imoba, rovněž připomínajících roli „bílého koně“.

Jméno bratra současné manželky Andreje Babiše Moniky Martina Herodese bylo veřejnosti donedávna téměř neznámé. Poprvé na něj výrazněji upozornil samotný Babiš, když ho na jaře před rokem jmenoval spolu se synem Andrejem Babišem mladším a dcerou Adrianou Bobekovou mezi vlastníky akcií farmy Čapí hnízdo v rozhodném období.

Kryli záda majiteli Agrofertu?

Šéf hnutí ANO zdůvodňoval použití anonymních akcií tím, že své nejbližší příbuzné nechtěl vystavovat zájmu veřejnosti. Měřeno současnou optikou však byly tyto důvody mnohem pragmatičtější. Policejní vyšetřování odhalilo jejich spoluúčast na možném dotačním podvodu, kdy společně s jeho současnou ženou Monikou kryli záda autorovi projektu farmy, který od samého počátku celou transakci řídil.

„Martin Herodes, Adriana Bobeková, Andrej Babiš a Monika Babišová úmyslně a zcela vědomě napomohli k tomu, aby se společnost Farma Čapí hnízdo navenek tvářila jako malý a střední podnik, který není nijak propojen s žádnou jinou hospodářskou entitou, a společnost Farma Čapí hnízdo se tak mohla neoprávněně ucházet o dotaci,“ píšou vyšetřovatelé v policejní žádosti o vydání Babiše a Faltýnka.

Jedenačtyřicetiletý Martin Herodes se měl na podvodném jednání účastnit tím, že od února 2008 postupně odkoupil akcie Čapího hnízda skrze „fiktivní smlouvy“ od Babišových potomků a své sestry, aby se nakonec stal majoritním akcionářem společnosti.

„Tento účelový převod Herodes provedl zcela vědomě, aby znepřehlednil vlastnickou strukturu společnosti Farma Čapí hnízdo. Jediným účelem těchto fiktivních převodů akcií bylo další zastření identity skutečného vlastníka a osoby s vlivem na tuto společnost, tedy Andreje Babiše,“ uvádí dále policejní žádost.

Takové chování nese rysy nastrčeného „bílého koně“, jehož rolí bylo vytvořit zdání, že účelově vytvořená společnost žádající o padesátimilionovou dotaci nemá s Agrofertem a jeho majitelem po formální stránce nic společného.

Výhodné nákupy pozemků

V téže době se Herodes pustil do dalších obchodních operací. Podle zjištění týdeníku Euro (17. 10. 2017) nakoupil v letech 2008 až 2012 desítky zemědělských pozemků ve vlastnictví Pozemkového fondu ČR, který tehdy začal rozprodávat tisíce hektarů státní půdy.

Jednalo se o pozemky, které měl Agrofert v nájmu a pěstoval na nich většinou obiloviny. Podle zákona je nemohl jako právnická osoba koupit přímo. Pokud je chtěl holding získat do vlastnictví, potřeboval jako prostředníka českou fyzickou osobu, a tou se stal Martin Herodes.

Tento rodák z Lovosic ve zmíněném období výhodně nakoupil 62 pozemků na Tachovsku a na jižní Moravě v oblastech, kde firmy Agrofertu dlouhodobě hospodaří.
Podle kupních smluv následně všechny v roce 2015 prodal Babišově developerské divizi Imoba za více než 30 milionů korun.

„Část peněz putovala na účet Pozemkového úřadu ČR jako splátky z původní kupní ceny, další část mířila na účet zemědělské společnosti Respo ze skupiny Agrofert, jejímž se stal menšinovým podílníkem. Více než 20 milionů korun dále Imoba odeslala na neznámý účet u Komerční banky, jehož majitel není ve smlouvách uveden. Lze však předpokládat, že se jedná přímo o Herodesovo konto,“ píše Euro.

Ukázkové obcházení zákona

Podle zemědělských expertů šlo o ukázkové a promyšlené obcházení zákona. Zůstává přitom záhadou, kde vzal Herodes na tyto nákupy peníze. Zčásti platil hotově, zčásti na splátky, přičemž šlo o milionové částky. Do té doby byl, podobně jako sestra Monika, zaměstnán v Babišově chemičce Lovochemie, kde nepobíral nijak výjimečný plat.

Babišův švagr však nebyl sám, kdo tímto způsobem umožnil Agrofertu získat zemědělskou půdu. Podobně vypomohla i blízká přítelkyně Moniky Babišové Iveta Husáková. V pouhých dvaadvaceti letech nakoupila 27 pozemků na Tachovsku, které následně prodala Babišově holdingu za cenu rovněž převyšující 30 milionů korun. Z toho 17,6 milionu putovalo na stejný účet u Komerční banky jako v případě kupních smluv podepsaných Martinem Herodesem. „Pseudokarusel“ byl dokonán.

Husáková přitom tehdy „shodou okolností“ působila v dozorčí radě Farmy Čapí hnízdo jako Herodes, a rovněž je menšinovým společníkem firmy Respo.

Mně nikdy nešlo o peníze

Martin Herodes vypadal podobně jako další blízcí příbuzní Andreje Babiše jako dítě štěstěny. Nenapadlo je, že je příliš těsná blízkost oligarchy může spálit.

„Nechtěl jsem ohrozit rodinu. Nemohl jsem říct pravdu, to přeci musí každý rodič pochopit. Děti jsou to nejcennější, co máme,“ zdůvodňoval Babiš před rokem, proč ve svých dřívějších výrocích o vlastnictví Čapího hnízda lhal.

Podobně ovšem lhal, když na „zdraví svých dětí“ přísahal, že nebude zasahovat do obsahu jím vlastněných deníků.

Fabuloval i v srpnovém rozhovoru pro server Aktuálně: „Mně o těch 50 milionů nešlo. Mně nikdy nešlo o peníze. Já jsem ten projekt nechtěl dělat. Agrofert nechtěl dělat ten projekt. Byl to projekt mojí rodiny.“

Ve skutečnosti svoje nejbližší zatáhl do velmi riskantních operací, které jim přivodily hrozbu trestního stíhání. Roli „bílého koně“ ovšem Martin Herodes sehrál dobrovolně. Tak to může dopadnout, když se stát řídí jako rodinná firma. O rodinné peníze jde vždy v první řadě.

Není zde článek celý?