Nepřevzít metál od Zemana je skutkem, zasluhujícím pochvalu

Syn zesnulé zpěvačky Věry Špinarové, Adam Pavlík, odmítl převzít vyznamenání od Miloše Zemana. Máma by si to prý nepřála. Po Petru Pithartovi, nebo třeba Jiřím Grygarovi se tak našel další člověk, který dal jasně najevo, že být oceněn současným prezidentem je ostuda, ne výsada.

Každý nominovaný na státní vyznamenání v době prezidentování Miloše Zemana by si měl uvědomit, že metál od současné hlavy státu je stejným stigmatem, jakým se po revoluci stala ocenění zasloužilých a národních umělců.

Kdo přebere z rukou hulváta z Pražského hradu vyznamenání, legitimizuje tak všechny ostudné výstupy prezidenta republiky a vyjádří tak souhlas s jeho „panováním“. V důsledku si tedy vlastně přebere medaili, kterou posvětilo Rusko a Vladimir Putin.

Zeman oceňuje pouze své kamarády, lidi, kteří mu vyjádřili podporu, nebo se ukázali jako zdatní bojovníci za Zemanovy pravdy. Vyznamenání tak dal třeba Filipu Renčovi, režisérovi svého volebního klipu, Danielu Hůlkovi, věrnému podporovateli, estébáckému udavači Karlu Srpovi, nebo letos Heleně Vondráčkové, která společně se svým manželem vyjádřila otevřeně podporu jak Zemanovi, tak Andreji Babišovi.

Mezi těmito laureáty se najde i spousta „nevinných“, kteří se na seznam oceněných dostali, „aby se neřeklo“. A právě tito lidé by měli, stejně jako nyní syn Věry Špinarové, ukázat, že metál od Zemana nechtějí a raději se buď obejdou bez něj, nebo počkají, zda ho nedostanou od hlavy státu, které bude možné si vážit.

Není zde článek celý?