Nevolený Juncker nařídil rakouskému vítězi voleb Kurzovi, aby zformoval „proevropskou vládu“

Nevolený předseda výkonné moci Evropské unie vyzval demokraticky zvoleného rakouského premiéra, aby vytvořil „proevropskou“ vládu.    

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker předložil své připomínky v dopise Sebastianu Kurzovi, jehož křesťansko-demokratická rakouská lidová strana (OVP) získala ve volbách 31.7 procent hlasů.

Pravicová strana Svobodných (FPO) se umístila na druhém místě s 27,4 procenty a sociální demokraté (SPO) na třetím s 26.8 procenty.

Zatímco SPO je proevropská, FPO je euroskeptická a slibuje, že uspořádá referendum o stažení Rakouska z budoucích záchranných opatření EU a nesouhlasí s migrační politikou EU.

Očekává se, že Kurz vytvoří koaliční vládu s FPO, která by mohla být nepřátelská vůči EU a zformuje alianci s jinými euroskeptickými vládami, jako je v Maďarsku.

Intervence pana Junckera, by mohla být vnímána, že prezident EU tlačí na Kurze, aby šel spíše do koalice s SPO, než s FPO.

„Chtěl bych vám srdečně poblahopřát k vítězství vaší strany, která vyhrála většinu hlasů během rakouských parlamentních voleb.“

„Nyní zde budou výzvy, kterým bude muset Rakousko a vy čelit. Brzy bude Rakousko hrát významnou roli v předsednictví Rady Evropské unie.“

„V zodpovědnosti za Rakousko, musí být nyní učiněno několik důležitých rozhodnutí ohledně Evropské unie.“

„Proto vám přeji velký úspěch při budování stabilní a proevropské vlády a těším se na spolupráci v budoucnu.“

V roce 2000 vytvořil bývalý vůdce OVP a rakouský kancléř Wolfgang Schuessel koalici s FPO, což rozzuřilo EU a vyvolalo výzvy k bojkotu.

Pan Juncker tentokrát nezašel tak daleko, ale již dříve se postavil proti FPO. V rozhovoru pro deník Le Monde v roce 2016 řekl:

„Nemám je rád. S těmito pravicovými populisty ani není možné diskutovat ani vést dialog.“

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu Jean-Claude Juncker Foto: Reuters)

Není zde článek celý?