Okamura: Babišovu menšinovou vládu nepodpoříme

Tomio Okamura, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie, v reakci na informaci, že se Andrej Babiš rozhodl sestavit menšinovou vládu, řekl, že jeho strana takový kabinet nepodpoří.

Okamura uvedl, že se o Babišově návrhu dozvěděl z médií. „Nemůžeme podpořit to, kde se nepodílíme na programu,“ prohlásil. Poněkolika dotazech moderátora České televize jasně řekl, že jeho hnutí by mělo být ve vládě, protože má dostatečně kompetentní členy. „My nikomu žádnou stafáž dělat nebudeme,“ řekl.

„Odmítám možnost, že bychom podpořili menšinovou vládu hnutí ANO. My máme vládní ambici, protože chceme prosazovat náš program,“ zopakoval Okamura. „Nevím, co Andrej Babiš zamýšlí,“ dodal.

Prezident Miloš Zeman pověří Babiše jednáním o sestavení vlády v úterý v Lánech. Televizi Barrandov ve čtvrtek řekl, že by šéfa vítězné strany pověřil i podruhé, kdyby nebyl s prvním pokusem o sestavení vlády úspěšný. Třetí pokus má k dispozici předseda Sněmovny. „Když neuspěje ani ten, následují předčasné volby. Já si myslím, že by to byla absolutní pitomost. Právě proto já mám potom podle ústavy možnost rozpustit Sněmovnu, ale pozor, toto právo nemusím využít. To znamená, že Sněmovna může fungovat dál a může fungovat i vláda v demisi,“ uvedl Zeman.

Babiš vyloučil to, že by se ve vládě mohl objevit ekonom Jan Švejnar, s kterým se předseda hnutí ANO sešel v neděli bezprostředně po volbách. „Měl jsem schůzku s panem Švejnarem dávno připravenou. My jsme se setkávali pravidelně, já se s ním radím. Probírali jsme vzdělávání a vědu, on mi doporučil dva odborníky, jednoho na školství, vědu a výzkum, kterého jsem oslovil, ale ten to odmítl. S tím druhým jsem ještě nemluvil,“ uvedl.

Babiš v rozhovoru také vyvrátil spekulace, že stojí o sestavení vlády s pomocí hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). „Ty řeči, že my preferujeme (šéfa SPD Tomia) Okamuru, to je nesmysl,“ řekl Babiš. Ve druhém kole povolebních rozhovorů podle něj ANO bude v úterý jednat s ODS, KDU-ČSL, KSČM a SPD. Dodal, že by pro první schůzi nové Sněmovny uvítal dřívější termín než 20. listopad, který vybral prezident.

Není zde článek celý?