Orientace pana Kamberského aneb Smutný příběh z Lidových novin

Petr Kamberský už několik týdnů opět vede Orientaci, přílohu Lidových novin. Od doby, co ji opustil jeden z posledních schopných novinářů tohoto listu Josef Chuchma, jsme se dočkali mnoha zajímavých změn. Konečně je všechno v pořádku. Mohli jsme si přečíst urážlivou recenzi na knihu Žlutý baron, která shodou okolností upozorňuje na nepříliš chvályhodné chování pana majitele Andreje Babiše, nově nás ale rozumný pan Kamberský upozorňuje, že v nadcházejících volbách o nic nejde. Je dobře, že to víme.

Orientace Lidových novin byla dlouhou dobu považována za výkladní skříň intelektuálně laděných, kvalitních textů. Byl to důvod, proč si Lidovky koupit, přestože i tam byli dlouhá léta i mimo tuto přílohu autoři, které stálo za to sledovat pravidelně. Je samozřejmé, že když se majitelem místo zavedeného, civilizovaného německého vydavatelství stane slovenský podnikatel s komunistickou minulostí, jehož vzdělání se týká výhradně chemiček a zemědělství, který navíc daná média potřebuje pro budování své politické kariéry, na kvalitě se to odrazí okamžitě. A v průběhu let, kdy z novin odcházel jeden redaktor za druhým, prostě logicky museli zbýt ti, kterým nevadí lži, zaprodanost ani StB. A ani to, když pan majitel prokazatelně říká, že jeho “zaměstnanci jsou debilové”.

Pan Kamberský tentokrát napsal text k blížícímu se volebnímu klání nazvaný “Polnice zní a Blaničtí podřimují”. A ano, dámy a pánové, vůbec nic se neděje. Je to logické, protože ten muž, který se chystá vyhrát volby, měnit ústavu, bývalý estébák a člověk, který se podílel na nepřátelském převzetí mnoha firem, mu každý měsíc posílá plat, takže by vlastně bylo neslušné o něm říkat, že je gauner. Znamenalo by to totiž, že si pan Kamberský a jeho kolegové od tohoto gaunera berou peníze.

Člověka ale přece jen při čtení zmiňovaného textu v Orientaci trochu zarazí, že si pan Kamberský myslí, že “největší revolucí za takřka čtvrt století obnovené české státnosti byla rovná daň a povinnost vydávat v hospodách účtenky”. Existují totiž lidé (ale podle pana Kamberského jsou hysteričtí a přehánějí), kteří mají za to, že revolucí je fakt, že největší podnikatel v zemi a zároveň politik vlastní média, případně že se premiérem může stát estébák a člověk obviněný z dotačního podvodu, který zneužil státní orgány pro likvidování firem bez soudního rozhodnutí. Ale to je zajisté jen taková drobnost.

Pan Kamberský je člověk, který ztělesňuje to, co se s českými médiii (samozřejmě v první řadě s těmi z vydavatelství MAFRA) v posledních letech stalo. Jejich hlavním posláním je bagatelizace kroků Andreje Babiše, výsměch pro ty, kdo na jeho nebezpečnost ukazují, ignorace faktů, zamlčování jeho kauz a speciálně v Lidovkách existuje ještě snaha balit všechno do vznešeného hávu, i když vedle pánů Ondřeje Koutníka a Martina Shabu to jde dost těžko.

Musíte být ale buď hodně přesvědčení, hodně zaplacení a nebo prostě dobře víte, že takovou pěknou pozici byste v novinách bez této konkrétní politické konstelace a tedy v éře normálních vydavatelů nikdy nedostali, abyste tohle všechno dělali i poté, co si poslechnete nahrávku, na které o vás váš šéf Babiš říká, že jste k*kot.

Není zde článek celý?