OSVČ je stále méně. Po zbývajících bude berňák více dupat. Doměří daně díky EET

Osoby samostatně výdělečně činné mohou čekat další tlak ze strany finanční správy. Na základě dat z EET chce podezřelým doměřovat daň. Informaci přinesl server podnikatel.cz. Ten také citoval Zdeňka Hrdličku, ředitele odboru Strategie daňové politiky ministerstva financí. Hrdlička v podstatě řekl, že podnikatelé okrádají nás všechny.  Je třeba si zde, mezi představiteli věřitelů, uvědomit, když někdo neodvádí daně, tak to dluží nám všem ostatním, a my ostatní jsme jeho věřiteli, řekl Zdeněk Hrdlička podle Práva na Fóru věřitelů.

Finanční správě se nelíbí, že výběr daní od OSVČ klesá. Nebere však v potaz to, že podnikatelů ubývá. Rušení živností přišlo ve větší míře po startu Elektronické evidence tržeb. Jen v červnu letošního roku ubylo podle serveru podnikatel.cz 500 živnostníků.

Přesto mohou živnostníci čekat vyšší tlak ze strany „berňáku“. Úředníci chtějí díky datům z EET sledovat, zda podnikatelé nepodvádějí nebo nepodváděli v přiznání tržeb. Zaměřit se údajně chtějí na podnikatele, kteří budou mít rozpory v účtech a na ty, kteří nevedou účetnictví, proto budou pečlivě sledovat data posbíraná z EET a v následujících letech je budou vyhodnocovat.

Zvýšený tlak finanční správy na živnostníky a firmy přišel s nástupem Andreje Babiše na ministerstvo financí. V jeho kolejích pokračuje také nástupce Ivan Pilný. Dramaticky vzrostl například počet vydaných zajišťovacích příkazů, na které deník FORUM 24 opakovaně upozornil. Zajišťovací příkazy vedou k okamžité likvidaci firmy bez soudního rozhodnutí, jen na základě uvážení úředníka „berňáku“. Až zpětně se soud v mnoha případech postavil za podnikatele. Konstatoval, že úředníci finanční správy postupovali neoprávněně. Stát poškozeným podnikatelům pravděpodobně bude muset hradit škody. Za dobu, kdy hnutí ANO vede ministertsvo financí, byly zavedeny také nástroje, které velká část podnikatelů označuje za šikanu, tedy kontrolní hlášení a EET.

Není zde článek celý?