Outsider z Tokia se stal tváří českého nacionalismu, píše Bloomberg

Více multikulturní už Tomio Okamura snad být nemůže. Syn české matky a japonsko-korejského otce si prošel šikanou jak v Japonsku, tak v České republice. Jejím důsledkem koktal a pomočoval se až do 14 let. Teď ostře bojuje proti přistěhovalectví, žádá vystoupení ČR z Evropské unie a islám srovnává s nacismem, píše Bloomberg ve své rubrice Businessweek.

Okamurova SPD se může po volbách stát čtvrtou nejsilnější stranou. „Žijeme pod celkovou diktaturou EU. Ani Sovětský svaz se neodvážil diktovat nám, kdo by tady měl nebo neměl žít,“ cituje americké médium Tomia Okamuru. Podle Bloombergu rozvíjející se přitažlivost SPD odráží nárůst volebních preferencí nacionalistického AfD v Německu. Magazín zmiňuje, že ve východní Evropě tyto vzrůstající tendence již představují např. maďarská strana Fidesz nebo Slovenská lidová strana.

V České republice, která přijala pouze 12 z 1600 uprchlíků, jež jí stanovily kvóty EU, se antiimigrantská rétorika rozšířila na většinu politických stran, tvrdí dále Bloomberg. Připomíná, že Okamura obviňuje muslimy z propagace terorismu a žádá nulovou toleranci v přijímání uprchlíků. „Islám není rasa ani náboženství, je to nenávistná ideologie,“ cituje dále Okamuru. Vůdce SPD podle Bloombergu tvrdí, že je naprosto alergický na rasismus a xenofobii, protože obojí zažil z první ruky. Kromě Okamury magazín cituje i politologa Kamila Švece: „Pokud SPD skutečně získá 9 % hlasů, nebude možné ji ignorovat.“

Autor článku dále zmiňuje některé útržky z Okamurova dětství. Okamura se s rodinou přestěhoval do Československa, když mu bylo pět let. Kvůli rodinným problémům strávil část dětství v sirotčinci. Aby unikl všudypřítomné diskriminaci, v jednadvaceti letech se vrátil do Japonska, kde se ale situace ještě zhoršila. Nakonec se vrátil a stal se v Česku úspěšným podnikatelem v oblasti cestovního ruchu.

Bloomberg také připomíná, že Okamuru díky jeho práci mluvčího znali lidé v Česku už před jeho vstupem do politiky. Píše, že navzdory tomu, že má Okamura nulovou šanci dostat se k významné moci, popularita jeho strany roste a v současnosti je Okamura druhým nejoblíbenějším vůdcem strany v zemi. „Budu volit Okamuru, protože mě zajímá bezpečnost této země a mých dětí,“ cituje médium v závěru dvaapadesátiletého Jaroslava Samka, podnikatele, který dováží sýr z Itálie a Francie. EU podle něj neplní svou základní funkci, a sice chránit své občany.

Není zde článek celý?