Piráti sklízejí kritiku za podporu ANO při volbě šéfa sněmovny

Vlnu kritiky schytali Piráti za rozhodnutí podpořit na post předsedy Poslanecké sněmovny Parlametu ČR Radka Vondráčka z ANO. „Dát v dnešní době do rukou trestně stíhaného oligarchy křeslo předsedy vlády a předsedy sněmovny je skutečný hazard s naší demokracií,“ upozornil Michal Kučera, dosluhující poslanec za TOP 09.

Podle Alexandry Udženije, místopředsedkyně ODS, jde o obchod. „Mazali med kolem úst voličům, jak to budou dělat jinak, a hned napoprvé skutek utek. Ze strany Pirátů je to čistý politický obchod. Piráti chtějí předsedu bezpečnostního výboru a náměstky na ministerstvech a Babiš chce svého šéfa sněmovny,“ citovali novinky.cz Alexandru Udženija.

Piráti v neděli rozhodovali, zda do čela sněmovny podpoří Radka Vondráčka z ANO nebo šéfa ODS, druhé nejsilnější strany a současně nejsilnější opoziční strany. Dali přednost zástupci hnutí ANO. Znamená to, že strana bude mít svého zástupce na postu premiéra, šéfa sněmovny a nakloněn je mu také prezident Miloš Zeman. Pozice šéfa sněmovny je klíčová, bude totiž udělovat třetí pokus o sestavení vlády, pokud první dva udělené Zemanem nezískají důvěru poslanců.

„Piráti dále respektují výsledky voleb, na pozici předsedy sněmovny proto podle rozhodnutí voličů podpoří kandidáta ANO Radka Vondráčka, na pozici prvního místopředsedy pak budou hlasovat pro lídra ODS Petra Fialu,“ stojí ve vysvětlení Pirátů. „Jsou to kompetentní kandidáti, kteří nemají korupční škraloup a mají v této věci zkušenosti,“ dodal předseda strany Ivan Bartoš.

Není zde článek celý?