Písničkář Burian: Nohavica měl šanci odmítnout StB i Zemana. Obě propásl

Písničkář Jan Burian zhodnotil na Českém rozhlase svého kolegu Jaromíra Nohavicu, který přijal ocenění od prezidenta Miloše Zemana. Dostal podle něj podruhé šanci odmítnout, ale ani jednu nevyužil.

„Jaromír měl podruhé v životě možnost odmítnout. Poprvé neodmítl spolupráci s StB. Teď měl šanci odmítnout tohle ocenění, dát najevo, že chápe kontinuitu věcí a má morální hodnotu. Ďábel nedává dvakrát za sebou šanci. Teď jí dal a Nohavica ji nezvládl,“ uvedl Burian v pořadu, jehož se zúčastnil také Pepa Nos, oblíbenec Parlamentních listů.

Nos na rozdíl od Buriana bagatelizoval Nohavicovu spolupráci s StB. „Jarouš prý podepsal v létě 1987, kdy už to měli bolševici spočítaný. Někde s nim zamávali, a on údajně podepsal, nebo nepodepsal, “ řekl.

Z veřejných archivu je ale podle Buriana úplně jasné, že Nohavica spolupráci nejen podepsal. „Je zachován popis bytu Pavla Kohouta, který Nohavica při své tamní návštěvě navštívil. Zakreslil přesný plánek a odevzdal ho StB, což nemusí nikdo dělat dobrovolně, ani pod výhrůžkami.“

Chcete číst i tištěnou verzi deníku FORUM 24? Nový magazín Revue FORUM si můžete předplatit prostřednictvím sbírky na portálu HitHit.cz.

Není zde článek celý?