Policie použila proti katalánským voličům gumové projektily, na místě jsou ranění

Španělská policie dnes proti stoupencům nepovoleného referenda o katalánské nezávislosti použila gumové projektily. Lidé se před hlasitými výstřely běželi schovat, ohlásila z katalánské metropole zpravodajská televize Sky News. Katalánští záchranáři podle agentur Reuters a AFP informovali o 38 osobách, které utrpěly při policejních akcích proti referendu převážně menší poranění. Několik lidí bylo podle agentury AP po potyčkách u jedné barcelonské volební místnosti zadrženo.

Z internetového televizního přenosu listu El País je patrné, že referendum provázejí protesty v barcelonských ulicích, kde jsou davy lidí a policisté s helmami, plastovými štíty, obušky a zbraněmi umožňujícími použití slzných granátů.

Podle dostupných informací je právě Barcelona hlavním místem potyček mezi policií a katalánskými voliči. Na twitteru se mimo jiné objevila fotografie starší zakrvácené ženy, která údajně chtěla hlasovat v jedné barcelonských škol. Na jiných snímcích jsou vidět rozbité skleněné dveře, kterými policisté pronikli do jedné z volebních místností.

Příslušníci národní gardy zranili jednu osobu také v obci Sant Juliá de Ramis, kde policie znemožnila hlasování mimo jiné katalánskému premiérovi Carlesu Puigdemontovi. Ten nakonec podle katalánské televize TV3 svůj hlas odevzdal v nedaleké vesnici Cornellá del Terri.

„Svět vidí, jak stát sahá k násilí,“ prohlásil mluvčí katalánské vlády Jordi Turull. Hlasování se podle něj koná v 73 procentech k tomu určených míst. „Žádáme o klid a trpělivost, útoky a blokování informací pokračují,“ řekl Turull.

Španělským bezpečnostním složkám se mezitím částečně podařilo vyřadit z provozu systémy sčítání hlasů a odpojit mnohá hlasovací místa od internetu. Dobrovolní členové několika volebních komisí podle novinářů potvrdili, že nemají přístup k údajům o voličích, protože byl zablokován příslušný web a v některých volebních místnostech internet nefunguje vůbec.

Podle agentury AP španělská policie u jedné z barcelonských škol násilím zabránila stovkám lidí vstoupit do volební místnosti.

Zájem o účast v referendu je na některých místech značný. Například ve městě Terrassa stály podle fotografií zveřejněných na twitteru před jednou místní školou dlouhé fronty voličů.

Španělská vláda tvrdí, že jen neochotně vyslala policisty a příslušníky civilní gardy s příkazem zastavit referendum. Jejich prvotním úkolem prý je zabavovat volební materiály, nikoli cílit na lidi, ujistil zástupce centrální vlády v Katalánsku Enric Millo. „Byli jsme přinuceni k něčemu, co jsme nechtěli,“ řekl a hlasování označil za frašku.

Mluvčí katalánské vlády Turull dnes žádal Millovo okamžité odstoupení kvůli násilí proti občanům ze strany státu.

Není zde článek celý?