Polsko nedokáže technicky zablokovat import uhlí z Donbasu

Polsko technicky nemůže zablokovat import uhlí z Donbasu a přitom si není jisté, že tento import existuje, oznámil polský ministr energetiky Krzysztof Tchorzewski v rozhovoru pro Dziennik Gazeta Prawna.

Polský ministr energetiky Krzysztof Tchorzewski dříve přiznal, že se do republiky dostala dodávka uhlí z Kyjevem nekontrolovaného území Donbasu.

„Upřímně řečeno, nevím, jak je možné tento import technicky zablokovat… Třeba jsou to jen fámy? Možná je to ruské uhlí?“ řekl Tchorzewski.

Ministr také znovu zdůraznil, že jde o velmi malé dodávky. „Nevěnujeme pozornost takovým malým dodávkám. V Polsku se trh uhlí počítá v milionech tunách. Jako ministr energetiky můžu říct, že jsou to dodávky, které nijak nemůžou ovlivnit trh uhlí,“ řekl.

Podle Tchorzewského Polsko dovozem uhlí z Donbasu neporušovalo žádné zákazy. Pro ty, kteří obchodují s tímto uhlím, hraje roli „rychlý výdělek“, embargo však porušeno nebylo.

Navíc polský ministr zamítl oznámení svého ukrajinského kolegy o údajném slibu zablokování dodávek donbaského uhlí. „Nemohl získat takový slib, protože jsme se o tomto tématu nebavili,“ řekl Tchorzewski.


Není zde článek celý?