Polský odborník: Kyjev dělá vše pro to, aby Donbas pochopil, že nepatří k Ukrajině

Polský odborník Tomasz Jankowski v pořadu rádia Sputnik okomentoval skandál, který vznikl v Polsku poté, kdy ministr energetiky přiznal nákup uhlí v Donbasu.

V Polsku vyvolalo velký ohlas přiznání ministra energetiky Krzysztofa Tchorzewského, který nepopíral, že do země byl dodáno uhlí z území Donbasu, který nepodléhá správě Kyjeva.

„Jakási malá firma. Jestli je z Donbasu, není jednoznačné, ale vypadá to tak. Proběhla dodávka uhlí 11 tisíc tun. Je to tolik, kolik jeden energoblok spotřebuje za 24 hodin,“ řekl ministr v éteru Polské televize.

Co se týče ukrajinského ministra energetiky Ihora Nasalika, který se nachází na návštěvě ve Varšavě, tak ten označil vzniklou situaci za velice nepříjemnou. „My kupujeme antracit v USA a afrických zemích a Polsko z našich okupovaných území,“ řekl.

Dříve polská Gazeta Prawna sdělila, že bylo do Polska pololegálně dovezeno 11 tun antracitu z území samozvané Luhanské lidové republiky. Noviny tvrdí, že uhlí přivezla firma Doncoaltrade, která je od roku 2012 zaregistrována v Katovicích. Jejím předsedou a hlavním akcionářem je údajně bývalý viceministr energetiky LLR Alexandr Melničuk.

V interview pro Sputnik Polska, které zaznělo také ve vysílání rádia Sputnik, odborník Evropského centra geopolitických výzkumů Tomasz Jankowski vyjádřil názor, že Polsko se zamotalo do své ukrajinské politiky.

„Jsem přesvědčen, že problém nespočívá v nějakých právnických nebo ekonomických nelegitimnostech. Je to spojeno se zmatkem v polské politice, která odmítá všechna holá fakta, týkající se jak Krymu, tak i oddělení Luhanské a Doněcké lidové republiky od Ukrajiny.

A kvůli tomuto odmítání jakákoliv spolupráce mezi Polskem a těmito oblastmi nemůže být uznána za správnou, dokonce i přes to, že z čistě ekonomického hlediska odpovídá zájmům polského národa,“ řekl Tomasz Jankowski.

Podle jeho názoru Kyjev od samého počátku občanské války na Ukrajině fakticky přesvědčuje obyvatele Donbasu, že nemají společnou budoucnost s touto zemí.

„Politika ukrajinské vlády vůči Donbasu — a to se týká i uhlí — je popíráním sama sebe. Vzpomeňme si, jak Ukrajina zablokovala výplaty důchodů obyvatelům Donbasu a prohlásila, že je to neoddělitelná část jejich státu. Na jedné straně mluví o svém přání, aby Donbas zůstal součástí Ukrajiny, a na druhé straně dělají vše pro to, aby de facto přesvědčili obyvatele této oblasti, že už nemají s Kyjevem společné zájmy. Ukrajinská vláda blokováním obchodu s uhlím z neuznaných republik sama provokuje vznik takových situací. Je jasné, že toto uhlí musí být prodáno v každém případě, protože lidé musí z něčeho žít. A ukrajinská politika od samého počátku občanské války v této zemi přesvědčuje obyvatele Donbasu, možná nevědomky, že nemají společnou budoucnost s Ukrajinou,“ řekl Tomasz Jankowski.


Není zde článek celý?