Porošenko blahopřál po telefonu vůdcům Medžlisu k osvobození

Ukrajinský prezident Petro Porošenko blahopřál po telefonu vůdcům Medžlisu krymskotatarského národa Achtemu Čijgozovi a Ilmimu Umerovovi k osvobození.

Vladimir Putin udělil milost Čijgozovi a Umerovovi na žádost mufti krymských muslimů, duchovního vůdce krymských Tatarů Emiraliho Ablajeva. Po propuštění odletěli do Turecka.

Porošenko pověřil velvyslance v Turecku zajištěním všech příslušných procedur a dodal, že v Kyjevě budou Čijgoz a Umerov moci absolvovat úplné lékařské vyšetření.

„Bude pro mne velkou radostí uvítat vás a Ilmiho,“ řekl ukrajinský prezident v rozhovoru s Čijgozem.

„Jsem šťasten, že moje dohoda s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem byla ztělesněna. Tenkrát jsme tuto dohodu nemohli zveřejnit. Avšak informoval jsem také Mustafu-agu (jde zřejmě o vůdce Medžlisu, ukrajinského poslance Mustafu Džemileva) a naše partnery o tom, že očekáváme to v nejbližších dnech. A naštěstí se to stalo,“ prohlásil Porošenko.

Čijgoz byl shledán vinným z organizace nepokojů u budovy krymského parlamentu v únoru 2014 (před referendem o znovusjednocení s Ruskem). Umerov, obviněný z výzev k separatismu, byl odsouzen k dvěma letům vyhnanství za výzvy k narušení územní celistvosti Ruska.


Není zde článek celý?